Enerji alanında bir soygun kurumu daha: EPİAŞ devreye giriyor

EPDK elektrikte gün içi piyasası olarak adlandırılan, EPİAŞ tarafından işletilecek yeni fiyatlandırma sisteminin 1 Temmuz’dan itibaren devreye gireceğini açıkladı.

Milliyet’te yer alan habere göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK) başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Temmuz’dan itibaren elektrik fiyatlandırmasında gün içi piyasası dönemine gireceklerini açıkladı. Yılmaz açıklamasında, “Elektrik piyasasında Türkiye’de olmayan bir ticari platform kalmamış olacak” diyerek Elektrik Piyasası İşletme A.Ş(EPİAŞ)’nin yapısını ve devreye girecek olan anlık elektrik fiyatlandırmasını anlatıyor. İlk olarak TEİAŞ’ın işleteceği yeni fiyatlandırma 2016 yılında EPİAŞ’a devredilecek.

EPİAŞ ne yapacak?
Elektirk üreticilerinin, yani elektirk üretimi yapan şirketlerin temsilcilerinin yer aldığı EPİAŞ elektrikte ‘gün içi piyasası’ olarak adlandırılan fiyatlandırmayı yapacak. Elektrik fiyatları tıpkı petrol fiyatları gibi anlık olarak elektrik borsası EPİAŞ’ta belirlenecek. Bugün üç aylık periyodlarla belirlenen zamlarla yeterince kar edemediğini düşünen sermaye, EPİAŞ ile daha yüksek karlara ulaşacak. Elektrik faturalarında enerji bedeli katlanacak, soygun artacak. EPİAŞ halkın enerji güvenliğini ve enerjiye ulaşma hakkını tehlikeye sokacak.

politeknik.org.tr