Ermenek Davası bugün görülüyor
Spread the love

Ermenek’te yaşanan maden katliamının davasında ilk duruşma başlıyor. Davada 5’i mühendis 16 kişi yargılanıyor.

Karaman’ın Ermenek İlçesi’ndeki maden ocağında 28 Ekim 2014’te yaşanan ve 18 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının davası bugün (15 Haziran) başlıyor. Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada 3’ü tutuklu olmak üzere 16 kişi yargılanıyor. Yargılananlar arasında Soma’da olduğu gibi mühendisler de var. Davada 1 tutuklu olmak üzere 5 mühendis mesleki sorumluluklarını yerine getirmedikleri ve kusurlu oldukları gerekçesiyle “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçlamasıyla yargılanıyor.

Katliama davet var
Dava öncesinde mahkemeye sunulan bilirkişi raporu, eski imalat bölgelerine yakın bölgelerde yapılan
çalışmalarda kontrol sondajlarının yapılmadığını, güvenlik için belirlenen topuk mesafesinin korunmadığını için eski üretim alanında biriken suyun basınçla çalışma yapılan galeriye dolmasıyla işçilerin hayatını kaybettiğini, katliamın göz göre göre geldiğini bir kez daha vurgulamış oldu.

Dava iddianamesinde 18 işçiden 7’sinin boğularak, 6’sının karbonmonoksit gazından zehirlenerek, 1’inin ağır genel beden travmasına bağlı, 1’inin havasız kalmaya bağlı hayatını kaybettiği açıklanırken, 3 işçinin ölüm nedeni ise henüz savcılığa bildirilmedi.

politeknik.org.tr


Spread the love