EMO’ya Duyarlılık Çağrısı

160 gün önce atıldığı Ümraniye Dudullu’daki Entes fabrikası önünde direnişini sürdüren Gülistan Kobatan, 20 Ekim Salı günü Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Entes’in patronu olan Ahmet Tarık Uzunkaya, bir dönem EMO İstanbul Şube yönetim kurulu üyeliği yapmıştı. Bu yüzden Kobatan, Uzunkaya’nın işyerindeki işçileri işten atmasına karşı EMO’nun sessiz kaldığını öne sürerek, emekçilerden yana taraf olmaya çağırdı.

Basın açıklamasının ardından Şube yöneticilerinin daveti üzerine Gülistan Kobatan ve Şube yöneticileri arasında bir görüşme gerçekleşti.

Basın açıklaması ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz, EMO İstanbul Şubesi yöneticileri, EMO’nun emekten halktan yana bir örgüt olduğunu vurgulayarak, IBM, Sabah-ATV, Sinter Metal gibi emek düşmanı kurum ve işyerleri önünde yapılan bir eylem tarzının kendi kurumları önünde de yapılmış olmasını doğru ve anlamlı bulmadıklarını söylediler. İçinde yer aldıkları TMMOB İl Koordinasyon Kurulu gibi, kendilerinin de emeğe saldırı olan her yerde emeğin kurumlarını ve mücadelesini desteklediklerini açıklayan Şube yöneticileri, bu durumu garip bir çelişki olarak gördüklerini belirttiler. EMO, İstanbul Şube yönetimi geçtiğimiz günlerde Entes firmasından bir yetkilinin konuşmacı olduğu bir etkinliği iptal etmişti.

Bu türden işçi sınıfına saldırı niteliğinde tutum alan üyelerine karşı, Odaların tavrı belirsizliğini koruyor. Sendikalaştıkları için işten atılan Sinter Metal işçilerinin patronu Olgun Tanberk de bir makina mühendisi. Makina Mühendisleri Odası üyesi olan bir yayın kurulu üyemizin, Sinter patronunun Onur Kurulu’na sevk edilmesi talebi, Oda yönetimi tarafından reddedildi. Ret gerekçesi olarak, söz konusu üyenin işten atma eylemini gerçekleştirirken mühendislik mesleğini yapmadığı belirtildi. Böylece patronluğun başka bir meslek olması ve patronluk yapan mühendislerin meslektaş sayılamayacağı biçiminde de yorumlanabilecek bir karar ortaya çıktı. EMO içinde de benzer görüşleri savunanlar var. Buna karşılık, MMO ücretli ve işsiz mühendisler komisyonu, Sinter ve Entes direnişlerine birkaç kez destek ziyareti gerçekleştirirken TMMOB içinde sınıfsal ayırımı göz önüne serdi.

 

 

politeknik.org.tr