Fransa Telecom’da İsyan İntiharları

Fransa Telecom şirketinde son 20 ay içinde 25 çalışanın intihar etmesi ülkeyi sarsmaya devam ediyor. Son olarak 15 Ekim 2009 tarihinde, hastalık nedeniyle izinli olan, 48 yaşındaki bir mühendis, evinde intihar etti.  Ondan iki gün önce ise 58 yaşındaki bir teknisyenin intiharı son anda önlenmişti. Sendikanın çağrısı üzerine Telecom çalışanları daha iyi çalışma koşulları için dün (20 Ekim 2009) eylemdeydiler.

102.000 kişinin çalıştığı Telecom, Fransa’nın 5. dünyanın 71. büyük şirketi. Türkiye’de olduğu gibi 1996’da, önce PTT’den telekom hizmetleri ayrılarak ayrı şirket kuruldu. Sonra da bu şirket özelleştirildi. Halen %26 ile devlet en büyük ortak, ancak tamamen bir özel şirket olarak yönetiliyor. Yeniden yapılandırma adı altında yürütülen politikalarla 2006-2008 yılları arasında 22.000 kişi işini kaybetti.  Özelleştirme sürecinin başladığı 1996’dan 2006’ya kadar ise işini kaybedenlerin sayısı ise 40.000’e ulaşmıştı. Beş yıl içinde 70.000 işin tanımı değiştirildi. Her çalışanın üç yılda bir iş yerinin değiştirildiği bir esneklik politikası uygulandı. Yoğun çalışma koşulları, rekabete zorlanma, işini veya statüsünü kaybetme korkusu ile büyük stres altında kalan çalışanlar ağır depresyon geçirmeye başladılar.  Özelleştirmeden sonra nitelikli teknik hizmet yerine işi abonelere yükleyen bir anlayışın egemen olmas,ı teknik elemanlara da ilave bir zorluk getirdi. Artık onların nitelikli emek güçleri bir yük olarak görülüyordu ve yeniden yapılandırma adı altında daha az nitelik gerektiren işlere doğru sürüldüler.

20 ay önce başlayan intiharlar önceleri kamuoyunun pek dikkatini çekmemişti. Ancak sayının artması ve intihar edenlerin bıraktıkları notlarda şirket yönetimini ve gördükleri baskıları sorumlu tutmaları tepkilerin artmasına yol açtı. Bunun yanında sayısı bilinmeyen intihar girişimi de oldu. 49 yaşındaki bir teknik eleman, teknik sevisten çağrı merkezine verildiğini öğrenince karnına bıçak saplad,ı ama ölmedi. Çalışanlar, ölümüne çalışma koşullarına karşı kendilerini öldürerek isyan ediyorlardı.

Bu yaz yapılan eylemlerle çalışanların üzerinde baskı oluşturan uygulamalara son verilmesi istendi. Şirket, çalışanların sorunlarına kulak verileceğini söylese de baskılar ve intiharlar durmadı. 11 Eylül’de 32 yaşındaki bir kadın çalışan şirketin 4. katının penceresinden atlayarak intihar etti. Yeniden yapılandırma ile yöneticisinin değişmesini ve belirsizliği gerekçe olarak göstermişti. 27 Eylül’de 51 yaşındaki bir başka çalışan şirket yönetimini sorumlu tutarak viyadükten atladı. Bunun üzerine şirketin yeniden yapılanmadan sorumlu genel müdür yardımcısı 5 Ekim’de görevden alındı. Tüm çalışanlara çalışma koşullarının ve sorunların öğrenilmeye çalışıldığı 174 soruluk, isimsiz olarak cevaplandırılacak bir anket dağıtıldı. İntiharların olduğu bazı bölgelerde iş ve yer değişiklikleri durduruldu. Bütün bunlara rağmen geçtiğimiz Perşembe günü bir mühendisin daha intihar etmesi, sendikaları yeni bir eyleme sevk etti. Dün ülke çapında gerçekleştirilen eylemlerle birlikte France Telecom yönetimi yeniden yapılandırma programını yıl sonuna kadar askıya aldığını açıkladı.

 

 

politeknik.org.tr