EMO’dan Bilimsel Dergi

Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) “EMO Bilimsel Dergi” ismiyle yeni bir yayına imza attı. Uzun adı “Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Biyomedikal Mühendisliği Bilimsel Dergisi” olan yayının bu ay ilk sayısı çıktı.
 
Bilimsel veya teknolojik özgünlük içeren makalelerin yayınlanması amaçlanan dergi aynı zamanda EMO meslek alanlarına ilişkin bilimsel hakemli bir dergi niteliğini taşıyor. Dergide  “Akademik ve/veya Teknolojik Bilimsel Makale”, “Kısa Bilimsel Makale”, “Editöre Mektup (daha önce çıkmış yazılara ilişkin)”, “Temalı Derleme Makale”, “Özel Sayı Makalesi” kategorileri altında makalelere yer verilecek.  Makaleler yayın kurulu tarafından konunun uzmanı üç bağımsız hakemin görüşü doğrultusunda seçilecek.
Bilimsel ve teknolojik çalışmaların EMO üyelerine ve kamuoyuna aktarılmasının amaçlandığı EMO Bilimsel Dergi’nin ilk sayısında Emre Yazıcı ve M. Fatih Amasyalı‘nın “Kavramlar Arası Anlamsal İlişkilerin Türkçe Sözlük Tanımları Kullanılarak Otomatik Olarak Çıkartılması”; Ertuğrul Başar, Ümit Aygölü, Erdal Panayırcı ve H. Vincent Poor‘ın “MIMO Sistemler için Gelişmiş Uzaysal Modülasyon Teknikleri”; Fatma Yıldırım Dalkıran, Enis Günay ve Recai Kılıç‘ın “HSA (Hücresel Sinir Ağ)-Tabanlı Otonom Olmayan MLC Devresinin Donanımsal Gerçekleştirimleri”; Belgin Emre Türkay, Fatih Küçüktezcan ve Alper Bulut‘un “Elektrik Enerjisinin Bölgeler Arası Alışverişinin Optimizasyonu”; Cihangir Gençoğlu, Osman Bülent Tör ve Nezih Güven‘in “Bölgeler Arası Düşük Frekanslı Generatör Salınımlarını Sönümleyici Faktörler ve Türkiye ENTSO-E CESA Enterkonneksiyonu için Çözümler”; İsmail H. Tayyar ve Alinur Büyükaksoy‘un “İç Silindiri Eksenel Doğrultuda Sonsuza Uzayan Dış İletkeni ise Yarı Sonsuz Eşeksenli Dairesel Dalga Kılavuzundan TEM Modunun Işıması”; Erkan Koç ve A. Nezih Güven‘in “Değişken Hızlı Rüzgar Türbinlerinin Modellenmesi ve Arıza Sonrası Sisteme Katkı Yeteneklerinin İncelenmesi” başlıkları altında 7 makale yer alıyor.
 
politeknik.org.tr