EMO’da 45′ inci dönem başladı

Elektrik Mühendisleri Odası 45. Olağan Genel Kurulu tamamlandı. Yeni çalışma döneminin yönetim kurulu ile birlikte, denetleme ve onur kurulları belli oldu, TMMOB yönetim kurulu ve onur kurulu adayları seçildi.

EMO 45. Olağan Genel Kurulu 1-2-3 Nisan günleri Ankara’da düzenlendi. İki gün boyunca yaklaşık 600 delegenin katıldığı genel kurulun son günü 940 delege seçimlere katıldı. 45′ inci dönemde EMO ve TMMOB kurulları adaylıklarının olduğu Mavi ve Beyaz renkli iki liste seçimlere girdi. EMO’nun TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Neriman Usta iki listeden bağımsız TMMOB Yönetim Kurulu’na aday oldu. Seçimleri listeler blok olarak kazanamadı, listeler dışından aday olan Neriman Usta TMMOB Yönetim Kurulu adayları arasında yer alacak oy çoğunluğuna ulaşamadı.

Can Dündar ve Erdem Gül’e Hasan Balıkçı Onur ödülü

EMO Hasan Balıkçı Onur Ödülü Seçici Kurulu, bu anlamlı ödülü bu yıl AKP’nin ve Saray’ın basına yönelik baskıları sonucu tutuklanan ve halen yargılanma süreçleri tutuksuz olarak devam eden Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e verme kararı almıştı. Genel Kurul’un ikinci günü Erdem Gül’e onur ödülü verildi.

erdem_gul

Erdem Gül Hasan Balıkçı Onur Ödülü’nü aldı

EMO’nun sorumluluklarını ve ilkelerini değiştirecek önergeler

Geçmiş dönem çalışma raporu üzerine süren görüşmelerin ardından ikinci gün gelecek dönemin çalışmalarına yön verecek karar önergeleri gündemine geçildi. Geç saatlere kadar süren görüşmelerde EMO’nun sorumlulukları ve ilkelerini değiştirecek nitelikte kararlar alındı. EMO’nun pek çok çalışma döneminde tartıştığı ve genel olarak onay almayan ‘A tipi muayene kuruluşu olma’ ya da başka bir ifade ile akreditasyon sürecine girerek pek çok mühendislik hizmetini EMO’nun vermesini isteyen önerge 200’e 167 oyluk bir fark ile karara bağlandı. Bu kararın ardından ‘personel belgelendirme kuruluşu olma’ önergesi yani eğitimi niteliksizleştirerek mühendislik diplomalarının yetersiz olmasının önünü açan, on binlerce mühendisin üniversite eğitimi sonrasında paralı belgelendirme – sertifikalandırma programlarına mahkum eden süreçlerin bir aktörünün EMO olmasını isteyen önerge de gece 00.00 saatleri civarında kabul görerek karara bağlandı.

emo_genelkurul

Ücretli genç mühendislerin mücadelesini büyütelim

Ücretli genç mühendislerin çalışma yaşamındaki sorunları gündeme alan önergeler de görüşüldü. TMMOB’nin belirlediği asgari ücreti hayata geçmesinin yol ve yöntemlerini geliştirmek için ‘EMO Asgari Ücret Kurultayı’, ücretli mühendislerin çalışma yaşamındaki haklarını düzenleyen EMO ücretli mühendisler çalışma yönetmeliği’ düzenlenmesini isteyen önergeler karara bağlandı.

Kadın mühendisler EMO Koordinasyon Kurulu’nda temsil edilsin

EMO’da merkez ve şube kurulları temsilcilerinin bir araya geldiği EMO Koordinasyon Kurulu’nda EMO Kadın Komisyonu’nun da bir kişiyle temsil edilmesini isteyen önerge kabul edildi. Bunu n yanı sıra kadınların verdiği eş başkanlık önergesi reddedildi.

EMO Yönetim Kurulu’nda kadınlara, genç mühendislere yer yok!

Seçimlere katılan iki listede de yönetim kurulu asıl adaylarında kadın mühendisler ve genç mühendisler yer almadı. Böylelikle seçimlerde en fazla oyu alan 7 yönetim kurulu üyesinin içinde kadınlar ve gençler yok.

Seçim sonuçları birleştirme tutanağı

tutanak

EMO 45. Olağan Genel Kurulu seçim sonuçları birleştirme tutanağı

tutanak1

EMO 45. Olağan Genel Kurulu seçim sonuçları birleştirme tutanağı

 

politeknik.org.tr