Odalardan Türkan Saylan’ın Evinin Aranmasına Tepki
Spread the love

İMO, Maden MO, EMO ve MMO Yönetim Kurulları yaptıkları açıklamalarla Türkan Saylan’a yapılan uygulamayı kınadılar.

 

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Eğitim ve sağlık alanında yaptığı toplumsal anlamda öncü çalışmalarla tanınan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kurucusu ve Genel Başkanı Türkan Saylan’ın Türkiye’nin gündemini meşgul eden bir süreçle ilgili olarak evinin basılmasını ve hukuk devleti anlayışına sığmayan bir muameleye tabi tutulmasını kınıyoruz” denildi.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da yaptığı yazılı açıklamada, “Gerçekte bir iktidar mücadelesinin emniyet ve yargı ayağını oluşturan Ergenekon operasyonu, düşünce ve siyaset alanı ile karmaşık eylemci-terörist öğeleri ile aynı kefeye doldurarak siyasal mücadele alanını terörize edici bir içerikle sürdürülmektedir” dedi.

Açıklamada ayrıca “TMMOB Makine Mühendisleri Odası, bu hukuk garabeti durumun, otoriter bir zihniyetin ürünü olduğuna inanmakta, Türkiye’nin gereksindiği demokratik sosyal hukuk devleti kriterlerinden tamamen uzaklaşıldığını saptamakta ve bu durumu kınamaktadır.” denildi.

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu da  “Amaç toplumun terörize edilmesi, susturulmasıdır”diyerek yaptığı yazılı açıklamada “Türkan Saylan’ın maruz kaldığı muameleyi insan hakları, hukuk ve demokrasi anlayışı çerçevesinde kabul edilemez buluyor, kınıyor ve protesto ediyoruz” vurgusuna yer verildi.

Açıklamda yapılanlar “Ergenekon soruşturması, toplumu ikna etmekten uzaklaşmış, AKP projesine direnen aydınlara, bilim insanlarına uzanmıştır. Operasyonun son aldığı şekli kabullenmemek, AKP’nin bütün bir toplumu teslim almayı amaçlayan gerici, neoliberal, Amerikancı politikalarına direnmektir.” şeklinde değerlendirildi.

Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu da Yaptığı yazılı açıklamada “şeriat ve darbe özlemlerine karşı çağdaş, demokratik, laik bir Türkiye‘yi savunduğumuzu, ülkemizin nadir yetişen değerlerinden biri olan Prof. Dr. Türkan SAYLAN‘ın ve onun gibi düşünen aydınların yanında olduğumuzu belirtiriz.” dedi.

 

politeknik.org.tr


Spread the love