Emek ve Meslek Örgütleri 1 Mayıs İçin Taksim’de Kararlı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB bugün Taksim’de gerçekleştirdikleri ortak basın açıklamasıyla bir kez daha 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama kararlılıklarını ilan ettiler.

 

Bugün saat 12.30’da geçekleştirilen kitlesel basın açıklamasını örgütler adına Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Süleyman Çelebi okudu. “15 gün sonra emekçiler bayramlarını en güzel şekilde kutlayacak. Taksim Meydanı, 77 katliamının ardından 1 Mayıs’la özdeşlemiş ve 1 Mayıs meydanı olmuştur” diyen Çelebi, “Emekçilere en kanlı saldırı bu meydanda olmuştur. Bu gözyaşlarıyla ödediğimiz bir tarihtir. Bu nedenle Taksim 1 Mayıs alanıdır” şeklinde konuştu.

Çelebi konuşurken basın açıklamasına katılan kitle de, “Yaşasın 1 Mayıs” ve “1 Mayıs’ta 1 Mayıs Alanındayız” sloganlarını attı.

Süleyman Çelebi, “Çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve insanca ücret için mücadele anlam bulmaktadır. 1 Mayıs’ın tatil ilan edilmek istenmesi emekçiler için önemli bir kazanımdır. Kimse atılan adımın emekçilere bahşedilen bir lütuf olduğunu düşünmemeli. Atılan adım 30 yıl önce gasp edilen hakkın iadesidir” diye konuştu.

Siyasal iktidarı ve İstanbul Valiliğini, bu uluslararası günün emekçilere yakışır biçimde kutlanabilmesi için göreve davet eden Çelebi, “Yasakçı bir inatlaşma değil, demokratikleşme ve ülkemizin aydınlık geleceği konusunda özgürlükçü bir tavır sergilemeye çağırıyoruz” dedi.

1 Mayıs 1977 katliamında yaşamını yitirenlerin isimleri ve resimleri olan dövizler taşınan basın açıklamasına TMMOB yönetim kurulu başkanı Mehmet Soğancı, KESK başkanı Sami Evren ve TTB merkez konseyi başkanı Gencay Gürsoy da katıldı. Grevdeki ATV – Sabah işçileri ile direnişteki Meha Tekstil işçileri de taleplerini içeren dövizleriyle ve slganlarıyla eyleme coşku kattılar.

Çelebi, Türk-İş’in bu yıl kendileri ile olmamasına ilişkin soru üzerine, “Bu bizim tekelimizde bir kutlama değil, bütün emek örgütleri, sendikal örgütler, Türk-İş de dahil bu süreçte Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen herkesle buluşmak istiyoruz. Burada ayrışmak değil, devletin veya valinin yönlendirmesiyle başka alanlar yaratmak değil, Taksim alanında buluşmayı öngörmeliyiz. Bizim davetimiz bütün örgütlere açıktır. Bu davetimizi, çağrımızı bir kez daha Taksim’den yapıyoruz” dedi.

Basın açıklamasında, 15-30 Nisan tarihleri arasında işyerlerinde, iş havzalarında ve semtlerde 1 Mayıs örgütlenmesi ve etkinliklerinin yapılacağı da bildirildi..

Buna göre;

24 Nisan: Genel Başkanlar “Krize karşı emek paketi”ni bir basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaşacak.
 
25 Nisan: Emek Haftası başlatılarak, 1 Mayıs’ın özgürce kutlanması ve Taksim’in emekçilere açılması talebiyle tüm illerde kitlesel yürüyüşler ve basın açıklamaları yapılacak.

27 Nisan: Fotoğraf sergisi düzenlenecek.

29 Nisan: Anmalar yapılacak.