EMO İstanbul Şubesi Genel Kurulu’nda Gericilerin Ablukası Demokratların Zaferi ile Dağıtıldı
Spread the love

EMO İstanbul Şubesi 38. Dönem Genel Kurulu 18-19 Şubat 2012 tarihlerinde yapıldı. 19 Şubat Pazar günü yapılan seçimleri Demokrat Mühendisler 1945 oy alarak kazandı. Seçimlerde ikinci liste olan AKP/MHP destekli Meslekte Birlik Grubu 1040 oyda kaldı. 
Genel Kurulda Meslekte Birlik gerginliği
EMO İstanbul Şubesi 38. Dönem Olağan Genel Kurulu 18 Şubat Cumartesi günü Perpa Ticaret Merkezi A Blok Konferans salonunda başladı. 37. Dönem EMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Karaçay`ın açılış konuşmasının ardından divan seçimine geçildi. Divan başkanlığına Emin Karaşin seçildi. Divanın oluşturulmasının ardından genel kurul başlatıldı. Genel Kurulda ilk olarak konuk EMO ve TMMOB yönetim kurulu üyeleri konuşma yaptı. Ardından diğer kurumlardan konukların konuşmalarına geçildi. Bu kısımda EMEP GYK Üyesi Ercüment Akdeniz, HAS Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Seylan, DİSK İstanbul Temsilcisi Önder Atay, Enerji Sen Başkanı Kamil Kartal ve Yapı Yol Sen İstanbul Şubesi Başkanı Nizamettin Orhan konuşma yaptı. Konuk konuşmalarında pek çok ilerici parti ve kurum yer almazken gerici bir parti temsilcisinin davet edilip söz verilmesi genel kurul katılımcılarının olumsuz tepkilerine yol açtı.
Konuk konuşmacılar gündeminin tamamlanmasının ardından, 37. dönem çalışma raporu okundu ve rapor üzerine görüşler ifade edildi. AKP’nin 3. döneminde cüretlerini fazlasıyla arttıran gerici-faşist Meslekte Birlik Grubu’nun çok sayıda üyesi konuşma yaptı. Meslekte Birlik’in genç bir üyesinin Meslekte Birlik Grubu’nun yönetime talip olduğunu açıklayan deklarasyon metnini okunmasının ardından söz alan gerici üyelerin konuşmalarında şube faaliyetlerini karalama çabaları öne çıktı. Gericilerin yaptığı konuşmalara salondan ve kürsüden tepki gösteren demokrat üyelerle gericiler arasında zaman zaman sert tartışmalar da yaşandı.
Seçimde Demokratların Zaferi
19 Şubat pazar günü gerçekleşen 38 Dönem Şube seçimlerine katılımda geçen yıllara oranla kısmi bir artış vardı. Şişli Karagözyan İlköğretim Okulu‘nda yapılan seçimlere yaklaşık 15 bin üyeden 3015’i  katıldı. Demokrat Mühendisler’in mavi liste ile, Meslekte Birlik grubunun ise beyaz liste ile katıldığı seçimi, oyların 1945‘ini alan Demokrat Mühendisler kazandı. Meslekte Birlik listesi ise 1040 oy aldı.
Demokrat Mühendislerin listesinde yer alan Yılmaz Gündoğan, İsa Güngör, Recep Cem Erkanlı, Saadet Nuruilah Güleç, Pınar Hocaoğulları, Beyza Metin ve Uğur Ateş Koç 38. dönem yönetim kurulu asıl üyeleri olarak seçilirken Nevzat Çeltek, Hüseyin Ergun Doğru, Hüseyin Orman, Nurcan Bircan Yayla, Nihal Türüt ve Samet telli yedek yönetim kurulu adayları olarak belirlendi.
politeknik.org.tr

Spread the love