EMO İstanbul Şubesi’nde Demokratlar Adaylarını Önseçimle Belirliyor

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi’nde genel kurul ve yönetim kurulu seçimleri öncesinde demokrat mühendisler 7 Şubat Pazar günü listelerini belirlemek için önseçime gidiyor.

EMO İstanbul Şubesi’nde 20-21 Şubat günü gerçekleştirilecek genel kurul ve seçimlerin öncesinde demokrat mühendisler bir önseçim yaparak seçime girecek olan listeyi belirleyecek. Önseçim 7 Şubat Pazar günü Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilecek.

“Devrimci Demokrat Mühendisler”, “Demokratik Platform”, “Çağdaş Demokrat Mühendisler”, “Emekten Yana Mühendisler” ve “Bilim ve Emek Grubu” olmak üzere 5 farklı grubun katılacağı önseçimler, saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Seçimlere “Mühendislerin Hakları Var!” sloganı ve “Bilim ve Emek Grubu” adıyla katılan MOR LİSTE’nin www.muhendislerinhaklarivar.org sitesinde yayınladıkları çağrı metni ve adaylistesi şu şekilde:

“MÜHENDİSLERİN HAKLARI VAR!”

Şubemiz bir seçim dönemine daha girdi. Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarıyla ülkemizin sorunlarının birbirinden ayrı düşünülemeyeceği bilinciyle hareket eden bizler; mesleğimize, geleceğimize ve örgütümüze sahip çıkmak için daha etkili bir EMO İstanbul Şube iddiasıyla çıktık yola.

Bu seçim dönemini diğerlerinden ayıran 2 önemli fark var:

Birincisi, tarihin en büyük ekonomik krizlerinden birinin etkilerini yaşıyor olmamız. Ağırlığını ve sonuçlarını günden güne daha fazla hissettiğimiz bu krizi ‘geçti, bitti, teğet geçti’ lafları hafifletmiyor.

İkinci fark ise bütün bu yıkımla beraber AKP iktidarının üçüncü defa oylanacağı seçim döneminin de önümüzde duruyor olması. Kapitalizmin yeni dönem liberal politikalarını bayrak edinmiş AKP; bizleri bir kez daha güvencesizleştiren, yoksullaştıran ve gericileştiren politikalarına mahkum etmeye hazırlanıyor.

Güvencesiz İş: Sadece Tekel işçilerinin değil biz mühendislerin de çalışma hakkı gasp ediliyor. İş güvencemiz elimizden alınıyor.

Haklardan yoksun bırakılmış bir yaşam: Sağlığımız için özel sigorta şirketleriyle anlaşmak zorunda bırakılıyoruz. Çocuklarımızın eğitimi için özel okullara gitmek zorunda bırakılıyoruz. Emekliliğimiz de özel sigorta şirketlerinin insafına kalmış durumda. Sağlıklı kalmak için, ısınmak için, beslenmek için, bir yerden bir yere ulaşmak için, barınmak için, okumak ve okutmak için hep daha fazlasını ödüyoruz… Soluduğumuz hava dışında her şeye para ödüyoruz.

AKP, yürüttüğü bu politikalara karşı güvenceli bir gelecek, insanca bir yaşam isteyen herkese ve tüm kesimlere saldırıyor. TMMOB’ye de saldıran AKP, TMMOB yasasını değiştirmeyi planlıyor.

Krizin yıkıcı etkilerine, yeni bir yıkım hükümetine dur demek; örgütümüze ve meslek alanlarımıza yapılan saldırılara göğüs germek, önümüzdeki 2 yılda daha güçlü ve örgütlü Şube, Oda ve TMMOB ile mümkün olabilir.

Mühendislerin Hakları Var!

Daha fazla yıkıma razı olamayız, daha fazla işsizliğe razı olamayız, daha fazla yoksulluğa razı olamayız; çünkü mühendislerin hakları var;

Ücretli çalışan ve işsiz meslektaşlarımızın hakları var!

Kadın meslektaşlarımızın hakları var!

Genç meslektaşlarımızın hakları var!

Bilgisayar ve Elektronik Mühendisi meslektaşlarımızın hakları var!

SMM ve Yapı Denetçi meslektaşlarımızın hakları var!

Akademisyen meslektaşlarımızın hakları var!

Bütün bu vurguları çalışma programının merkezine koyan, meslektaşının haklarını savunan, daha etkili, daha güçlü ve daha örgütlü bir Şube Yönetimi için MOR LİSTE’de adayız.

Oda kurullarında, komisyonlarda, Kurultay vb. etkinliklerde görev alan bizler, bu iddia ve dinamizmi önümüzdeki dönemde de Şubemizde sürdürme kararlılığındayız. Bu amaçla, 7 Şubat 2010 Pazar günü yapılacak olan EMO İstanbul Şube önseçimlerinde tüm demokrat mühendisleri “Bilim ve Emek” grubu adaylarının yer aldığı MOR LİSTE’yi desteklemeye çağırıyoruz.

Bilim ve Emek Grubu

 

ASIL ADAYLAR

Ferit ATTAR  13884  Elektrik Mühendisi, YTÜ              Akademisyen
Ali Durmuş  26877  Bilgisayar Mühendisi, ODTÜ              Serbest Çalışan
Pınar Hocaoğulları 31343  Elektronik ve Haberleşme Mühendisi,YTÜ         Ücretli
Hansel Özgümüş 32858  Elektronik Mühendisi, İÜ              Ücretli
Aysel Erdoğan Aşam 25110  Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, YTÜ        Ücretli
Ali Kaya   15304  Elektrik Mühendisi, YTÜ              SMM
Hayati Eren  20515  Elektrik Mühendisi, YTÜ              Ücretli

 

YEDEK ADAYLAR

Ümit Erdoğdu  24438  Elektrik Mühendisi, YTÜ              Serbest Çalışan
Güneş Özdemir  25041  Elektrik Mühendisi, YTÜ              Ücretli
Cemil Salihoğlu  27433  Elektrik Mühendisi, YTÜ              Ücretli
Mehmet Genç  32759  Elektrik Mühendisi, KOÜ              Ücretli
Mahmut Meral  31948  Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, İTÜ         Ücretli 
Kazım Baloğlu  29279  Elektrik-Elektronik Mühendisi, Gaziantep Ü.     Ücretli 
Ali Ergin Demirhan 43113  Elektrik Mühendisi, İTÜ               İşsiz