EMO Genel Kurulunu Gerçekleştirdi
Spread the love

Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) 23-24-25 Mart 2012 günlerinde 43.Dönem Olağan Genel Kurulu’nu Ankara’da gerçekleştirdi.
İlk gün, EMO YK Başkanı Cengiz Göltaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. Ardından konukların konuşması, komisyonların oluşturulması, 42. dönem yönetim kurulu çalışma raporu, mali rapor ve denetleme kurulu ile onur kurulu çalışma raporlarının sunulması gündemleri görüşüldü.
Genel Kurul’un en anlamlı anlarından birisi, geçtiğimiz yıl verilmesi kararlaştırılan Hasan Balıkçı Onur Ödülü’nün ilkinin, Kocaeli‘nin “Dilovası ve Kandıra İlçelerinde Yaşayan Gebelerden Doğan Bebeklerde Ağır Metal Maruziyeti İle Büyüme ve Gelişme Durumu” çalışması nedeniyle Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na verilmesiydi.
İkinci gün, çalışma programı üzerine görüşmelerle devam edilirken Genel Kurul’da konuşmalara, EMO’da “demokratların birliği”ni oluşturan bir yönetim kurulu isteği damgasını vurdu.
EMO’da bu dönem, AKP’nin kurumsallaşan iktidarı ile daha da fazla hissedilmeye başlanan gerici, piyasacı ve faşist politikalarına karşı demokratların birliği ile oluşacak olan bir yönetim kurulu ihtiyacı, Genel Kurul’dan daha önce EMO içindeki bazı unsurların çabalarıyla inşa edilmeye çalışılmıştı. Ancak bu çaba ise yine bazı demokrat unusurların bu süreçten çekilmeleriyle sonuçsuz kaldı. Bu durum genel kurulda (geçen dönemlerde olduğu gibi) iki demokrat liste ile seçimlere gidilmesine sebep olurken, kürsü konuşmalarını ağrılıklı olarak bu iki listeyi oluşturan unsurların süreç değerlendirmeleri ile geçti.
Üçüncü gün seçimler, demokratların birliğini savunan unsurların eksik de olsa biraraya geldiği Mavi Liste ile, bu süreç dışında kalan demokratların oluşturduğu Turuncu  Liste arasında geçti. Demokratların birliği için büyük çaba sarfeden Kocaeli ve Diyarbakır delegeleri, mavi listeye aday vermezken, 4 yönetim kurulu adayını mavi listeden, 3 yönetim kurulu adayını da turuncu listeden seçerek oluşturdukları anahtar liste, yeni yönetimin belirlenmesine büyük etki etti.
Seçim sonucunda yönetim kurulu asıl üyeleri Mavi Liste’den Cengiz Göltaş, Neriman Usta, Mehmet Bozkırlıoğlu, İrfan Şenlik; Turuncu Liste’den ise Erhan Karaçay, Fatih Kaymakçıoğlu ve Hamza Koç‘tan oluştu.  Yönetim kurulu yedek üyeleri ise Mavi Liste’den M. Birkan Sarıfakıoğlu ve Ekrem Gültekin; Turuncu Liste’den Ercan Dursun, Murat Eraslan, Ramazan Pektaş, Fahri Tepe, Berker Özağaç olarak belirlendi.
politeknik.org.tr 

Spread the love