Enerji İşçisi Yalnız Değil

Enerji-Sen’e yönelik Tes-İş ve polis saldırıları bugün İstanbul Taksim’de ve Adana’da gerçekleştirilen basın açıklamalarıyla protesto edildi 
 
İstanbul’da Taksim Tramvay Durağı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına 200’e yakın emekçi katıldı. Enerji-Sen üyelerinin yoğun bir katılım gösterdiği eyleme DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya’nın yanı sıra Halkevleri, İstanbul Tabip Odası yöneticileri de katıldı. 
Basın açıklamasını okuyan Efkan Balcı, Tes-İş Şube yöneticilerinin Elbistan’da Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal’a saldırdıklarını ve Adana’da direnişteki enerji işçilerine de polisin saldırdığını söyledi. Adana’da polis saldırısı sırasında Toroslar EDAŞ Şube Müdürü’nün Enerji-Sen’i “yasa dışı” ilan ettiğine değindi. 
Elbistan’da Kamil Kartal ve bir enerji işçisine silah çekildiğini belirten Balcı, “Sarı sendika Tes-İş’in beslediği silahlı çeteler bu cesareti nereden alıyor?” diye sordu. Tes-İş’in sermaye ve devlet güdümünde bir sendika olduğunu belirten Balcı, Tes-İş için önemli olanın işçilerin çıkarı değil, işçiler üzerinden sürdürdükleri saltanat olduğunu sözlerine ekledi. İşçilerin haklarını ve menfaatlerini koruma iddiasıyla bir sendikanın ortaya çıkmasının ardından Tes-İş yöneticilerinin telaşlandığını ifade eden Balcı, Adana’daki saldırının da Elbistan’daki saldırının da ortak keseninin hak mücadelesine tahammül edemeyen siyasi iktidar olduğunu söyledi. 
‘Enerji-Sen geri adım atmayacak’ 
Baskı ve tehditler karşısında Enerji-Sen’in geri adım atmayacağını dile getiren Balcı, “Yapılan saldırıların hesabını işçi sınıfı elbette soracaktır” diyerek sözlerini bitirdi. 
Balcı’nın ardından DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu söz aldı. Küçükosmanoğlu, tüm saldırılar karşısında DİSK’in enerji işçilerinin yanında olacağını duyurdu. Kamu alanında 450 binden fazla işçinin taşeron şirketler bünyesinde çalıştırıldığını hatırlatan Küçükosmanoğlu, bunun sorumlularından birinin de kamu alanında örgütlenen Tes-İş gibi işçi sendikaları olduğunu ifade etti. 
Küçükosmanoğlu’nun ardından söz alan Dev Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün ve Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı da enerji işçilerinin yanında olduklarını söyledi. 
Saygılı’nın ardından Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya söz aldı. Saldırıları protesto eden Kaya, Enerji-Sen’in yanında olduklarını belirtti. Birçok işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğine değinen Kaya, “Biz emeğimizi satan, alın terimizi döken ve eve ekmek götürmeye çalışan işçileriz. İnsanca yaşamak, insanca çalışmak, güvenceli bir gelecek istiyoruz. Bunun karşısındaki tüm engelleri silindir gibi ezmesini de biliriz” diyerek sözlerini noktaladı. Kaya’nın açıklamasının ardından eylem alkış ve sloganlarla son buldu. 
Adana’da da protesto vardı 
Enerji-Sen Genel Başkanı ve bir enerji işçisine yönelik Tes-İş saldırısı ile direnişlerini sürdüren Toroslar EDAŞ işçilerine yönelik polis saldırısı Adana’da da protesto edildi. İnönü Parkı’nda gerçekleştirilen eylemde Enerji-Sen üyesi işçiler, direnişlerini haklarını alıncaya kadar sürdüreceklerini belirtti. İşçiler, genel başkanları Kamil Kartal ve bir arkadaşlarına yönelik Tes-İş üyeleri tarafından gerçekleştirilen saldırıyı da protesto etti. 
Asıl suçlunun işçilere 3 aydır maaşlarını vermeyen Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ olduğunu belirten işçilerin eylemine Dev Sağlık-İş üyeleri, KESK üyeleri ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi. 
Kaynak: Sendika.Org