EMO Diyarbakır Şube’den Enerji Özelleştirmelerine Tepki Eylemi

Dicle EDAŞ’ın özelleştirilmesine tepki amaçlı olarak Diyarbakır’ın Ofis semtinde  bir araya gelen Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, TES- İŞ 1. Nolu Şube ve Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şubesi üyeleri bastırılan broşürleri vatandaşlara dağıttı.

Etkinlik öncesi konuşan Elektik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İdris Ekmen, ülkede özelleştirme sürecinin olanca hızı ve acımasızlığı ile sürdüğünü belirterek, bunun halkın yararına olmadığını ifade etti. Daha önce özelleştirilen Türk Telekom’un özelleştirilmeden önce kamuya daha ucuz hizmet verdiğini savunan Ekmen, özelleştirme sonrasında ise vatandaşın daha pahalı hizmet aldığını söyledi.

“PARA OPERASYONLARA GİDECEK”

Özelleştirmeden elde edilecek paranın, bölgede süren askeri operasyonlara harcanacağını savunan Ekmen, “ Dicle  EDAŞ’ın özelleştirilmesi ile 300 milyon dolar elde edilecek, oysaki her yıl bölgede süren askeri operasyonlara 20 milyar dolar harcanıyor. DİCLE EDAŞ’ın parası ile ancak birkaç günlük askeri operasyon parası çıkar” diye konuştu.

Daha sonra söz alan TES-İŞ Diyarbakır 1. Nolu Şube Başkanı Ali Öncü ise,  AKP iktidarının geldiği günden itibaren özelleştirme hamlesine giriştiğini belirterek Dicle  EDAŞ’ın da bazı çevrelere peşkeş çekileceğini iddia etti. Yapılan konuşmaların ardından katılımcılar üzerinde “ elektrikte özelleştirmenin sonu karanlık ve pahallılıktır” yazılı broşürleri vatandaşlara dağıttı.

Kaynak: diyarbakirsoz.com