Nükleer Yasa Geçti Mücadele Sürüyor: 7-8 Ağustos’ta Akkuyu’dayız!

Enerji alanında uzun bir süredir büyük dönüşümler yaşanıyor: Elektrik dağıtım şirketlerinin bir bir  özelleştirilmesi, barınma hakkını hiçe sayan, kültürel mirası ve doğayı katleden hidroelektrik santral (HES) projeleri son olarak da Rusya ile yapılan nükleer santral anlaşmasının onaylanması.

Mecliste görüşme gerçekleşmeden önce defalarca uyarılan AKP hükümeti, tüm uyarılara kulağını tıkarayarak nükleer santral anlaşmasını onayladı. Onaylanan anlaşma ile Rusya’nın Türkiye’de bir nükleer santralı olacak. Üstelik bu santralden üretilecek elektrik de alım garantili olacak.

Dünyanın bir çok farklı ülkesi; yapım aşamalarının uzun ve maliyetli olması, nükleer atıkların depolanma sorununun çözülememesi ve yaşam için büyük tehlike oluşturması sebepleriyle nükleer santrallarden vazgeçerken AKP, rant elde etme hesaplarıyla bir talihsiz karar daha aldı.

Başta Elektrik Mühendisleri Odası ve Şubeleri olmak üzere farklı illerde bulunan Nükleer Karşıtı Platform’lar onaylanan nükleer anlaşmaya büyük tepki gösterdi.  Yapılan basın açıklamalarında mücadelenin süreceği vurgusu öne çıktı.  Son olarak; Nükleer Karşıtı Platform bileşenleri Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santrala karşıı buluşma kararı aldı. TMMOB İstanbul İKK’nın son toplantısında da  7-8 Ağustos’da Mersin Akkuyu’da yapılacak miting ve şenlik çalışmalarında yer alınması kararlaştırıldı.

Tüm Türkiye’den katılımcılarla Akkuyu’da gerçekleştirilecek miting  anlaşmanın iptal ettirilmesi için büyük önem taşıyor.

 

politeknik.org.tr