Emek ve meslek örgütleri: “YSK, AKP ve MHP’nin noterine dönüştü”

Emek ve meslek örgütleri YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesine tepki gösterdi: “Hukuk ayaklar altında”

DİSK-KESK-TMMOB-TTB, YSK’nın 6 Mayıs’ta açıkladığı İBB seçimlerini iptal etme kararına karşı açıklama yaptı. Emek ve meslek örgütleri, YSK’nın AKP iktidarının talimatları doğrultusunda hareket ettiğini belirtti. Açıklamada, aynı sandık kurullarıyla yapılan ve aynı zarftan çıkan üç oy için ‘geçerli’, sadece AKP’nin kaybettiği büyükşehir oyları için geçersiz kararı veren YSK’nın “partiye göre hukuk, parti için hukuk” anlayışıyla hareket ettiği vurgulandı. Emek ve meslek örgütleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal kararının gayrimeşru olduğunun altını çizdi.

“YSK, AKP ve MHP’nin noterine dönüşmüştür”

Emek ve meslek örgütleri, İBB’de, rantın ve akıtılan kaynakların kesilerek ekmeğin, ulaşımın, suyun fiyatının düşürülmesinden rahatsız olan AKP iktidarının, İstanbul halkının tercihini hiçe sayarak hukuku ayaklar altına alındığı belirtti. Açıklamada “YSK halkın iradesine ipotek koymak için, kendi sorumluluğundaki uygulamaların kanunsuz olduğunu gerekçe göstermiştir. Bu açıdan mevcut YSK kendi meşruiyetini ortadan kaldırmıştır ve AKP-MHP ittifakının noteri haline dönüşmüştür” denildi.

DİSK-KESK-TMMOB-TTB, açıklamasını “Demokrasiyi yeniden kuracak olan ise işçilerin, emekçilerin, halkın birleşik ve örgütlü mücadelesi olacaktır” ifadeleriyle sonlandırdı.

Emek ve meslek örgütlerinin açıklamalarının tam metni

politeknik.org.tr