Emek ve Meslek Örgütleri Balcalı İşçilerinin Yanında

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB; Adana Balcalı Hastanesi’nde saldırıya uğrayan ve göz altına alınan DİSK Devrimci Sağlık İş Sendikası üyesi işçiler için basın açıklaması yayınlayarak saldırıyı kınadı.
 
Çukurova Üniversitesi’ne bağlı Balcalı Hastanesi’nde yıllardır taşeron çalışmaya karşı mücadele eden Dev-Sağlık İş üyesi işçilerin mücadeleleri olumlu sonuç vermiş, işçilerin Çukurova Üniversitesi’nin işçileri olduğu Adana Çalışma ve Bölge Müdürlüğü kararıyla kesinleşmişti. Bu karara rağmen daha önce bir kaç kez hukuk dışı taşeron ihalesine yeltenen hastane yönetimi, dün (22.08.2011) bir kez daha aynı hukuk dışılığı sergilemiş, işçilerin tepkilerine de polis saldırısı ve gözaltılarla karşılık verilmişti.
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB bugün (23.08.2011) yaptıkları basın açıklamasıyla Balcalı Hastanesinde taşeronlaşmaya karşı direnen işçilerin yanında olduklarını ilan etti. 
Yapılan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:
Taşeron çalıştırmaya ve hukuksuz ihalelere karşı hakları için direnen Adana Balcalı Hastanesi işçilerinin yanındayız, yapılan saldırıyı ve gözaltıları şiddetle kınıyoruz.  

22 Ağustos 2011, Pazartesi günü yıllardır sürdürülen fiili ve hukuksal mücadele sonucu Çalışma Bakanlığı‘nın ve Adana Bölge Çalışma Müdürlüğü‘nün kesinleşmiş kararlarına ve Üniversite yönetimiyle imzalanan protokol yoluyla vermiş olduğu sözlere rağmen hukuksuz bir biçimde yapılmaya çalışılan ihalelere karşı hakları için direnen Devrimci Sağlık-İş Sendikası üyesi Adana Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi işçilerinin sabah saat 08.50‘de ihale salonunun kapısında uğradıkları saldırı sonucu 6 işçi yaralandı, 25 işçi gözaltına alındı.

Adana Balcalı Hastanesi‘nde yıllardır verilen fiili ve hukuksal mücadele sonucunda yapılan ihalelerin muvazaalı olduğu ve tüm işçilerin ilk işbaşı yaptıkları tarihten itibaren Çukurova Üniversitesi‘nin işçileri olduğu 13 Ocak 2010 tarihinde  Çalışma Bakanlığı ve Bölge Çalışma Müdürlüğü tarafından alınan kararlarla kesinleşmişti.  Bu gerçekliğe rağmen bir kez daha tümüyle hukuksuz olarak yapılmaya çalışılan ihalelere karşı hakları için direnen 25 sağlık işçisi arkadaşımız ihale salonu kapısında gözaltına alındı.

Bir bilim kurumu olan üniversite hastanesi içerisinde yanık ünitesi, çocuk kliniği, laboratuar gibi birçok bölümle yan yana olan ihale salonu kapısında kapalı alanda gaz kullanılarak hastane ortamlarında savaş koşullarında bile görülmeyen bir biçimde yaratılan şiddet ortamında hastaların sağlığı hiçe sayıldı, hatta bazı hasta yakınları da polis ve özel güvenliğin uyguladığı şiddetten payını alarak darp edildi.

Kazanılmış haklarını korumak ve çocuklarının geleceğini ihale masalarında pazarlanmasına karşı çıkmak için yasadışı ihalelere karşı direnen ve gözetim altına alınarak “ihaleye fesat karıştırmak”la suçlanan sağlık işçileri halen gözaltında tutuluyor.     

Hak arayan işçilere karşı hastane ortamında yapılan bu saldırıları şiddetle kınıyor, yaşananların takipçisi olacağımızın, süreçte sorumluluğu bulunanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması için her türlü çabayı göstereceğimizin bilinmesini ve her türlü baskıya ve hukuksuzluklara rağmen haklarımızın takipçisi olmak konusundaki kararlılığımızı ifade ediyor, gözaltına alınan işçilerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.                                           
DİSK / KESK / TMMOB / TTB

 
politeknik.org.tr