Emeğine sahip çıkan Eskişehir halkı kazandı
Spread the love

Aralarında TMMOB Makine Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubelerinin de bulunduğu “ESKİŞEHİR EMEK VE EKMEK MECLİSİ” dün (9 Temmuz 2008 Çarşamba) saat 13:00’da Eskişehir Halkevinde bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını meclis üyesi Naime KIPÇAK okudu.Meclis üyesi Naime KIPÇAK tarafından okunan basın açıklamasının tam metni;

EKMEĞİNE SAHİP ÇIKAN ESKİŞEHİR HALKI KAZANDI;EKMEK ARTIK 45-50 YKRAKP

Hükümetinin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana uygulamış olduğu yıkım politikaları, Halk Düşmanı kimliğine her gün bir yenisini ekleyerek devam ediyor.

İktidarda bulunduğu sürecte uyguladığı zamsız dönem ile övünen AKP’nin asıl yüzü iyice gözler önüne seriliyor ve halka vaat ettiklerinin aslında bir maske olduğunu ulu orta bağırıyor. Bununla da kalmayıp halkın en temel yaşam haklarından yoksun bırakacak uygulamalara imza atarak, neo-liberal politikalarla kuşatılıp, en temel haklarından mahrum bırakılmış bir halk yaratıyor.

Eskişehir’in kenar mahallelerinde ekmeğin fiyatı fiilen 50 YKR’a satılmaya başlandı fakat Merkezde ekmek 65 YKR’tan satılmaya devam edildi. Ardından Valilik, 300 gramı 65 YKR ‘den satılan ekmeğe karşı yükselen halk tepkisin ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Ekmek satış fiyatının yüksek belirlendiğine kanaat getirilmiş ve “Ekmek Fiyatları İtiraz Komisyonu”na bir yazı gönderilmiştir.”denildi. “Eskişehir Emek ve Ekmek Meclisi”ni oluşturan 15 örgüt olarak, dokuz gün gibi kısa bir sürede haklı tepkilerini binlerce imza vererek ortaya koyan halkımızla birlikte ekmek zammına karşı sesimizi yükselttik.

“Eskişehir Emek ve Ekmek Meclisi” tarafından Eskişehir genelinde uygulanan ekmek zamlarının geri çekilmesi için yapılan imza kampanyası kısa bir süre önce sonlandırılmış ve toplanan 28.000 imza valiliğe teslim edilmişti.“Emek ve Ekmek Meclisi” olarak Eskişehir’de zamlara karşı halkın tepkisinin sesi olmaya çalıştık ve örgütlenmiş halk tepkisine kayıtsız kalınamayacağını ekmek zammının fiilen geri çekilmesi göstermiştir.

Mahallelerde 50 YKR’tan satılan ekmek artık kent merkezinde de 45-50 YKR’tan satılmaya başlandı.

Ancak bu uygulamanın henüz hukuki olarak bir geçerliliği olup olmadığı konusunda net bir açıklama yapılmamıştır.

Emek ve Ekmek Meclisi olarak Eskişehir halkına gereken açıklamanın yapılmasını ve alınan zam kararının da iptalini istiyoruz.

Kampanyamızın başında dile getirdiğimiz taleplerimizi bir kez daha yineliyoruz.

Ekmeğe yapılan zam geri çekilmelidir.

Üreticiye daha fazla devlet desteği sağlanmalıdır.Belediye ekmek büfelerini çoğaltmalı ve halk ekmek üretim kapasitesini arttırmalıdır.

Başta elektrik, su, ulaşım ve doğalgaz olmak üzere halkın gereksinimlerine karşı yürütülen zam politikaları son bulmalıdır.

ESKİŞEHİR EMEK VE EKMEK MECLİSİ


Spread the love