Emeğimiz değerli yaşamlarımız da, yaşasın 1 Mayıs! – Politeknik
Spread the love

Pandemi tüm gücüyle devam ediyor… Geçtiğimiz yıl gibi bu yıl da 1 Mayıs coşkusu, Covid-19 pandemisi yaşanırken gerçekleşecek. Emeğin, birliğin, mücadelenin bayramı 1 Mayıs, koronaya, patronlara ve Saray’a karşı yapılacak. İşyerlerine dönen evlerimizden, güvenceden ve sağlık hakkından yoksun çalışma ortamlarımızdan, üretim alanlarından, mahallelerden, yaşam alanlarımızdan sesleneceğiz.

Pandemi geçen sene olduğu gibi bu yıl da en çok işçi sınıfını etkiledi. Patronlar Dünya’da ve ülkemizde karlarına kar katarken, emekçiler güvencesizliğe, işsizliğe, ölüme terk edildi. Meslektaşlarımız ister ofiste, ister şantiyede, ister evde olsun, pandemiyle birlikte uzun mesailere zorlandı. Pek çok arkadaşımızı, sevdiklerimizi, değer verdiklerimizi pandemi sebebiyle kaybettik, üzüldük, acı çektik. Sorumluları biliyoruz, unutmuyoruz!

Çok iyi bildiğimiz bir gerçek var ki Covid-19 pandemisi sistemin tüm yıkıcılığını gözler önüne serdi. Yalnızca aşı geliştirme sürecinde yaşananlar, aşıların patentli olması ve aşıdan yoksun kalan milyonların varlığı bu yıkıcılığı görmek için yeter. İşte bu yüzden ‘sistem çöktü yenisini kuralım’ demiştik. Tekrar tekrar söylemeli: Emek ile, bilim ile ve bugün ısrarla umut ile yeni bir yaşam kuralım!

Umut nerede diye soranlar olursa, hatırlatalım: Kadınların bir yıl boyunca susmayışında, kadın cinayetlerine karşı büyüttükleri dayanışmada, İstanbul Sözleşmesi’nin feshini kabul etmeyişlerinde, lgbti+’ların dalgalandırdığı gökkuşağı bayrağında, Boğaziçililerin kayyuma karşı tüm memleketi ayağa kaldırmasında, akademisyenlerin kampüste sürdürdükleri eylemlerinde, Kanal İstanbul’a karşı yükselen seste, işçilerin yıllardır süren Kod 29 zulmüne karşı sessiz kalmayışında, pandemide çok zorlu koşullarda hizmet veren ve canından olan motor kuryelerinin unutulmayışında, büyük özverilerle canı pahasına çalışan sağlıkçıların inatla ‘‘yaşamak ve yaşatmak istiyoruz’’ demelerinde, evden çalışanların şimdilik birbirlerine sordukları hal hatırda, sosyal medyada yalnız olmadığımızı hissettiğimiz her paylaşımda…

Tüm bu dinamikleri yok etmek isteyen Saray iktidarı, pandemi fırsatçılığına yasak üstüne yasaklarla da devam ediyor! 1 Mayıs’ı yasaklarla gölgelemek isteyenlere karşı en renkli ve en yaygın 1 Mayıs hazırlığımızı yapalım. Hadi, düdükler hazırlansın, marşlar ayarlansın, talepler sıralansın, pankartlar renklensin…

Evden, ofisten, sahadan, sokaktan seslenelim: Emeğimiz değerli, yaşamlarımız da!

Yaşasın 1 Mayıs!

Politeknik


Spread the love