1 Mayıs 2021: ‘Emeğimiz değerli, yaşamlarımız da!’

Saray’ın salgını bahane ederek bir kez daha yasakladığı 1 Mayıs’ta; pandemide işyerlerine dönen evler, güvenceden ve sağlık hakkından yoksun çalışma ortamları, üretim alanları, yaşam alanları eylem alanına dönüştü. İstanbul’da yasaklara rağmen emek ve demokrasi güçleri, sosyalistler, üniversiteliler Taksim ve Şişli’de 1 Mayıs pankartlarıyla sokağa çıktı. Mühendisler, mimarlar, plancılar, beyaz yakalılar evden, ofisten, sahadan ‘Emeğimiz değerli, yaşamlarımız da’ dedi.

1 Mayıs 2021, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da COVID-19 nedeniyle meydanlarda kitlesel buluşmalara dönüşemedi. Emeğin, birliğin, mücadelenin bayramı 1 Mayıs, koronaya, patronlara ve Saray’a karşı yapıldı. İşçi sınıfı hastalığına dönüştürülen COVID-19 pandemisinde güvencesizliğe, işsizliğe, ölüme terk edilen çalışanlar ‘Emeğimiz değerli, yaşamlarımız da’ diyerek 1 Mayıs’ta ses verdi.

Saray’ın salgın bahanesiyle yasakları keyfi biçimde genişlettiği koşullarda yaşamına, emeğine, geleceğine sahip çıkanlar camlardan, balkonlardan, kapı önlerinden, işyerlerinden, sosyal medyadan 1 Mayıs’ı kutladı.

‘Emeğimiz #EveSığmadı’

Mühendisler, mimarlar, plancılar, beyaz yakalılar pandemide evden çalışmayla birlikte işyerine dönen, mesailerin uzadığı, giderlerin katlandığı evlerinden taleplerini, itirazlarını #EveSığmadı diyerek paylaşarak 1 Mayıs’ı kutladı.

‘Yaşasın 1 Mayıs’ diyen emekçiler paylaşımlarıyla, 1 Mayıs marşıyla emeğin gününü kutladı. 1 Mayıs akşamı 21.00’de ise ülkenin dört bir yanında pencerelerden, balkonlardan aynı anda 1 Mayıs marşı sokaklara yayıldı, tencere tavalar yasaklara, Saray’ın emek ve yaşam düşmanı politikalarına karşı çalındı.

politeknik.org.tr