Elektrik Şirketleri Ödemesin Diye Kayıp ve Kaçağın Faturası Halka

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu kayıp-kaçak hedefi oranını arttırdı. Kayıp-kaçaklar vatandaşın faturasına yansıyacak.
 
EPDK yeni kayıp kaçak hedeflerini 25 Aralık Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlandı. 2011-2015 dönemi için 15 dağıtım şirketi bazında belirlenen elektrikte kayıp-kaçak hedefi (KKH) oranı, EBDK’nın geçiş dönemi olarak kabul ettiği 2006-2010 dönemi için belirlediği KKH oranının üzerinde oldu. 
EPDK ve dağıtım şirketlerinin beraber belirlediği kayıp-kaçak hedefi oranı bölgesel olarak faturalara yansıyacak.
Kayıp-kaçak oranı belirlenen hedeften yüksek olursa bedelini dağıtım şirketi ödüyor. Ancak belirlenen oranlarda kalırsa faturaya yansıyor. Kayıp-kaçak oranının yüksek çıkma ihtimaline karşı dağıtım şirketleri kendilerni sigortalamış oluyor.
TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Cengiz Göltaş, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK), elektrikteki kayıp-kaçak oranlarını, dağıtım şirketleri ile birlikte belirlediğini belirtirken, kayıp-kaçak oranının yüksek belirlenmesinin, dağıtım şirketlerinin vatandaşlara yansıtacağı kaçak elektrik bedeli tutarının artması anlamına geldiğine işaret etti. 
2012’den tibaren kayıp-kaçak elektriğin bedelinin, bölgesel bazda faturalara yansıtılacağını hatırlatan Göltaş, kayıp-kaçak oranının fazla olduğu bölgelerde, vatandaşın faturasının daha fazla yükseleceğini vurguladı. 
Göltaş, geçiş dönemi tarifesi uyarınca, elektrikteki kayıp-kaçakların abonenelere genel olarak yansıtıldığını, 2012 yılına kadar bunun böyle devam edeceğini hatırlatırken, 2012 yılı itibariyle kayıp-kaçak bedellerinin bölgesel bazda faturalandırılacağını, bunun da kayıp kaçağın yüksek olduğu bölgelerde abonelerin faturalarının daha fazla artmasına yol açacağını bildirdi. 
KKH oranlarının özellikle yüksek tutulduğunu öne süren Göltaş, “Faturalandırma yapılırken, kayıp kaçak oranı belirlehen hedef orandan yüksek olursa, bunun bedeli dağıtım şirketi tarafından ödenecek. Düşük olursa, vatandaşa daha az yansıtılacak. Ancak şirketler, kayıp-kaçak oranının yüksek çıkma ihtimaline karşı, kendileri bedel ödemek zorunda kalmamak için KKH oranını yüksek gösteriyor. kayıp kaçak oranı düşük çıksa bile bunun vatandaşa yansıtılacağını sanmıyorum, aradaki tutar da dağıtım şirketlerine kalacak “ dedi. 
 
politeknik.org.tr