Burası İstanbul’un Göbeği

AKP’li Üsküdar Belediyesi, Doğan Holding ve Şehir Üniversitesi yakınındaki Oymacı Sokak’ta bulunan gecekonduları orada yaşayanların eşyalarını dahi almalarına izin vermeden 2 Kasım günü yıkmıştı. Zeki ve Sündüz Şahin çifti, yıkılan evlerinin enkazı üzerine kurduğu kulübede elektrik ve sudan yoksun bir şekilde 2 Kasım’dan beri hayatta kalmaya çalışıyor 

 

Kuzeyinde Çevre yolu, Doğusunda Şehir Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi Batısında Doğan Holding olan evlerinin enkazının üstünde inşa ettikleri kulübede 2 Kasım’dan beri oturuyorlar. 

2 Kasım günü, Zeki ve Sündüz Şahin çiftinin hayatı değişti. O gün, bazı internet sitelerinde “Evlerinin içi boşaltıldıktan sonra Vakıf arazisinde kurulan 34 ev ve işyeri olaysız yıkıldı” haberini verdi. 2 Kasım günü, medyaya yansıyanın aksine Üsküdar Belediyesi’ne ait yıkım ekipleri 300 kadar çevik kuvvet polisi BEDAŞ ve İSKİ yetkilileri ile birlikte sabah 04.30’da Üsküdar Oymacı sokakta bulunan ve 38 yıldır orada oturan insanların evlerini yıktı. Yıkım ekipleri, kimsenin eşyasını almasına dahi izin vermedi. 

Yıkımı yaşayan Zeki Şahin ve Sündüz Şahin yaşadıklarını Sendika.Org’a anlattı. Yıkımın hemen ardından kendi evlerinin enkazı üzerinde enkazdaki malzemelerle yaptıkları kulübede yaşıyorlar. Su yok, elektrik yok sadece bir soba ve döşek var. 

Çift, enkazda buldukları eski tuvaletin etrafını çevirmiş ve tuvalet ihtiyacını iptidai koşullarda görüyor. Çamaşırları elde yıkıyor, fazla çamaşır oldu mu gelinlerine veriyor. Isınma ihtiyaçlarını ise sobayla karşılamaya çalışıyorlar. 

Eşyaları polis gözetiminde çalındı! 
Zeki Şahin, 38 yıldır burada oturduklarını söylüyor. Şahin, Özal döneminde tapu tahsis belgesi almış, o zamanın parasıyla 500 milyon lira yer parasını her ay 40 bin liralık taksitlerle ödemeye başlamış. Nurettin Sözen Belediye Başkanı olunca bulundukları yeri Vakıflar Müdürlüğü almış ve orada yaşayanlara ecrimisil kağıdı göndermiş. 

Zeki Şahin Vakıflar Müdürlüğüne gidip ödediği parayı makbuzları her şeyi götürüp orada oturduklarını söylemiş. Şahin o yıldan sonra hiçbir belge gelmediğini söylüyor. 

Yıkım söylentileri 4 sene önce, araziyi alan vakfın bölgeyi bir firmaya ihaleye vermesiyle başlamış. Evi yıkılan bazı gecekondu sahipleri Tayip Erdoğan’ın katıldığı bir üniversite hastanesi açılışında Üsküdar Belediyesi’ne talimat verdiğini söylüyor. Yıkım söylentileri üzerine belediyeye giden Zeki Şahin, belediyedeki yetkililerinden ‘Yıkım olmayacak’ cevabını almış ve 2 gün sonra yıkım gerçekleşmiş. Kendilerine yıkımla ilgili herhangi bir belge gelmediğini söyleyen çift, yıkım sırasında polisin herkesi alanın dışına çıkardığını söylüyor. Şahin çifti, eşyalarını almaları polis tarafından engellenirken hurda toplayan insanların alana girişine izin verildiğini söylüyor ve neredeyse tüm eşyalarının onlar tarafından polisin gözlerinin önünde çalındığını ifade ediyor. 

“AKP gecekondu ve fukara düşmanı” 
Emekli polis olan Zeki Şahin, yıkım sırasında emri polisin verdiğini söylüyor ve ekliyor: “Polis, güvenliği sağlar yıkım yapmaz.” 

“Bunların yaptıkları Müslümanlık değil” diyen Şahin, “Afganistan’a Pakistan’a yardım yapıyorlar 2 Kasım’dan beri kimse gelip aç mısınız susuz musunuz diye sormadı” diyen Şahin, belediye yardımlarıyla geçinen bir komşularının da evinin yıkıldığını ve yardımın kesildiğini belirtti. 

Yıkıntıların arasında direklere asılı “AKP gecekondu ve fukara düşmanıdır” kağıtları göze çarpıyor. Yıkımda kalan Şahin çifti, “kağıtları talebeler astı” diyor. 

Şahin çiftinin yürütmeyi durdurmaya yönelik açtıkları dava ise halen sürüyor. 

Zeki ve Sündüz Şahin 2 Kasım’dan beri burada kalıyorlar.

İnşa ettikleri evin solundaki o küçük yapı ise tuvalet. Zeki Şahin yıkılan evinin tuvaletini bulduktan sonra etrafını çevirmiş.
Şahin çiftinin yaşadığı evin içi… Elektrik yok, su yok.
Karşıda görülen büyük yapı Doğan Holding binası.
Yıkımın mağduru öğretmen Salih Yıldırım ve arkasındaki yapı ise yıkılan evi. Yıldırım, “Şimdi ben ne eğitimi vereceğim?” diyor.
Yıkımın ardından yıkımın olduğu alandaki çöp kutularına ve ayakta kalan duvarlarına asılan afişler. Şahin çifti, afişlerin talebeler tarafından asıldığını söylüyor ve ‘Helal olsun’ diyorlar.

Sendika.Org (Alp Tekin Babaç)