Elektrik özelleştirmelerinde kardeş payı

Yaz ayları oldukça elektrikli geçiyor. Önce elektriğe fahiş oranda zam yapıldı, sonra elektrikte otomatik fiyatlamaya geçildi şimdi ise elektrik dağıtım özelleştirmelerine başlandı. Uzun zamandan beri sermaye çevrelerinin gözünü diktiği pasta konumunda bulunan elektrik dağıtım ihalelerinden ilk ikisi geleneksel sermayeden Sabancı ile AKP’ye yakın sermayeden Akenerji arasında paylaşıldı.
Elektrik zamlarından sonra TEDAŞ’ın özelleştirme sürecine kalındığı yerden devam edildi. Daha önce özelleştirilien Kayseri Elektrik Dağıtım’ın aralarında olmadığı 20 enerji dağıtım bölgesi özelleştirmelerine SEDAŞ ve Başkent EDAŞ ile başlandı.

SEDAŞ ve Başkent EDAŞ’ın ihaleleri tamamlandı. İhaleye giren firmalar arasında; içlerinde Amerikan savaş sanayi devi olan ve Türkiye’nin helikopter, füze ihaleleri ile tanıdığımız Textron ve L3CPS şirketlerinin de aralarında bulunduğu 4 şirketle işbirliği anlaşması imzalayan, AKP hükümeti döneminde yükselişe geçen Hema Girişim A.Ş., bu ihalelere girebilmek için Çek elektrik şirketi Cez ile AKP’ye yakın Akenerji’nin ortaklığı olan Akcez, Doğan Holding’e bağlı şirketlerin oluşturduğu U.D.D.A grubu, Parkholding A.Ş, Alarko ve Sabancı yer aldı.

SEDAŞ 600 milyon dolara Akcez’in
Sakarya, Kocaeli, Düzce ve Bolu illerini kapsayan SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi); Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş., Akcez Ortak Girişim Grubu, Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. – Verbund – Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. Ortak Girişim Grubu, UDDA Ortak Girişim Grubu, Park Holding A.Ş.’nin katıldığı ihalede 600 milyon dolarlık teklif ile AKP’ye yakınlığı ile bilinen Akcez Ortak Girişim Grubunun oldu..

Başkent Elektrik 1.2 milyon dolara Sabancı’nın
Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı ve Kastamonu illerini kapsayan (Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) BEDAŞ için ihale düzenlendi. Hema Endüstri A.Ş., Akcez Ortak Girişim Grubu, Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.- Verbund – Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. Ortak Girişim Grubu, Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.-Saray Halı A.Ş.-Kantur-Akdaş İnşaat ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu, Park Holding A.Ş.’nin katıldığı ihalede 1,225 milyar dolar ile en yüksek teklifi Sabancı-Verbund–Enerjisa verdi. Enerjisa ile Avusturya enerji devi Verbund geçen sene kalıcı ortaklık anlaşması imzalamışlardı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ilk olarak; Başkent EDAŞ, SEDAŞ ve İstanbul’un Anadolu yakasını kapsayan AYEDAŞ’taki yüzde 100 oranındaki hissenin blok olarak satış yöntemiyle özelleştirilmesi için 31 Ağustos 2006 tarihinde ihaleye çıkmıştı. 8 Ocak 2007 tarihli kararıyla ertelenen ihalelerin daha sonra ÖYK’nın 22 Nisan 2008 tarihli kararıyla Başkent EDAŞ ve SEDAŞ’ta ihale sürecine devam edilmesine karar verilmişti. AYEDAŞ ihalesi de tümden iptal edilmişti.