Elektrik Mühendisleri Odası Kadın Komisyonu: ‘Yasta değil, isyandayız’
Spread the love

Elektrik Mühendisleri Odası Kadın Komisyonu, Özgacan Aslan’ın katledilişinin ardından kadınların sokaklarda süren isyanı için bir açıklama yaptı.

Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) Kadın Komisyonu ‘Yasta değil isyandayız’ diyerek Özgecan Aslan’ın katledilmesine karşı bir basın açıklaması yaptı.  EMO’ya üye kadınlar açıklamada kadın cinayetlerinin politik olduğu vurgusuyla erkek egemen sistemin kadınları öldürdüğünü, yok saydığını belirtti.

‘Erkek adalet değil gerçek değil istiyoruz!’

EMO Kadın Komisyonu açıklamada ‘Haksız tahrik indirimleriyle, hafifletici sebeplerle kadın cinayetlerinin erkek egemen sistemle olan bağının koparılarak münferitleştirilmesi çabaları, her zaman bildiğimiz senaryolar. Oysa tecavüz, kadınların kıyafetleri, tavırları, bakışları ile kışkırtılan bir eylem değildir. Kadınların kimlikleri, emekleri, bedenleri üzerinde denetim kurmanın bir parçasıdır ve bir erkeklik eylemidir. Planlı cinayetlerin, bir anlık öfke kılıfıyla sinir krizlerine dönüştürülmesini, cinnet kisvesine büründürülmesini; tecavüzlerin yok sayılmasını, katillere “haksız tahrik” bahanesi sayılacak yanlı beyanlar verilmesini kabul etmiyoruz.’ ifadeleriyle kadına yönelik şiddetin son bulması için yasal düzenlemelerin yapılmasını, erkek şiddetini, cinayetlerini görmezden gelen yargı süreçlerinin son bulmasını talep etti. EMO Kadın Komisyonu’nun yaptığı açıklamanın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 

politeknik.org.tr


Spread the love