Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Genel Kurulu’nda demokrat üyeler ‘birlik ve mücadele’ dedi
Spread the love

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin 40. Olağan Genel Kurulu 27-28 Şubat tarihlerinde düzenlendi. Genel Kurul seçimlerinde Demokrat Mühendisler Grubu 2087, AKP’lilerin oluşturduğu Birlikte Değişim Grubu 1312 oy, genel kurulda ve genel kurul süreci boyunca türlü zorluklara rağmen tek aday olarak yeşil pusulayla seçime giren Pınar Hocaoğulları 222 oy aldı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi’nin 40. Olağan Genel Kurulu 27 Şubat’ta Şişli Kent Kültür Merkezi’nde, delege ve yönetim kurulu seçimleri 28 Şubat’ta Şişli Karagözyan İlköğretim Okulu’nda düzenlendi. Genel Kurul yoğun tartışmalarla geçerken divan tarafsızlığını koruyamadı. Genel Kurul seçimlerine Mavi Liste ile giren Demokrat Mühendisler Grubu 2087 oy, gericilerin oluşturduğu Birlikte Değişim Grubu Beyaz Liste ile 1312 oy, yeşil oy pusulasıyla tek aday olarak giren Pınar Hocaoğulları 222 oy aldı.

Genel kurul seçimlerine katılım geçtiğimiz yıllara göre daha yüksek oldu. Seçimde demokratların oyu arttı, gericiler de 500’e yakın oy artırdı.

40. Dönem Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu seçimlerine girecek demokrat listenin; ülkedeki savaş ve emek alanındaki saldırıların tırmandığı bir ortamda meslek odasının nasıl konum alacağı, çalışma yaşamında hak gasplarına uğrayan üyelerinin hak örgütü olma iddiasını nasıl hayata geçireceği ve önümüzdeki döneme dair yürütülecek mücadelelerin hangi somut program etrafında var edileceği tartışmalarıyla oluşturulması gerektiğini savunan Politeknik EMO, demokrat listenin oluşturulma sürecinin dışında bırakıldı. Liste tartışmaları açık bir şekilde yürütülmedi, ortaya çıkan mavi liste demokratların birliği olmadı, ittifak listesi şeklinde oluştu. Bu nedenle Politeknik EMO seçime Pınar Hocaoğulları’nın adaylığıyla girmişti.

Genel Kurul Divan’ı tarafsızlığını korumadı
Genel Kurulda Divan, seçime blok oyla girilmesi konusunda Divan Kurulu’na sunulan önerge görüşülürken lehte ve aleyhte konuşma yaptırmaksızın oylama yaptı. Seçime tek aday olarak giren Pınar Hocaoğulları’nın blok oylama konusundaki itirazlarına rağmen Genel Kurul Yönetmeliği’ne aykırı bir şekilde söz vermemekte ısrar eden Divan Kurulu, Genel Kurul’daki tepkiler sonrasında söz vermek zorunda kaldı. Önerge, önergenin hazırlanma ve oylanma süreci hakkında konuşan Pınar Hocaoğulları “Adaylığım blok oy yönetmiyle diğer listeden bir adayın çizilmesi şeklinde tanımlanamaz. Bu adaylık hakkımın gaspıdır. Şeçimin sağlıklı ve güvenli yapılmasının önünde engel teşkil eder. Odamızın yönetmelikleri açıktır. Yönetim kurulu adaylığımın kısmi olarak engellenmesine karşı sonuna kadar hakkımı arayacağımı bildirmek isterim. Talebim bu önergenin reddidir.” dedi.

Tek adayın eşit yarışma hakkını yok eden blok oy kullanma yönetimi oy çokluğuyla kabul edildi.

Pınar Hocaoğulları’nın 63 oyu seçimdeki blok oy dayatması nedeniyle geçersiz oya dönüştü. Geçersiz oylar, Pınar Hocaoğulları’nı tercih etmesine rağmen diğer Mavi Liste’den bir adayı çizmeyen üyelerin oyları olarak ortaya çıktı.

Politeknik EMO çalışmasından yeşil pusulayla seçime giren Pınar Hocaoğulları’nın aldığı destek ve sonuç şimdiye kadar yürütülen mücadeleleri önümüzdeki dönemde daha da ileriye taşıyacak.

Güvencesizliğe karşı mücadele önergeleri kabul edilmesine rağmen dilek ve temenni sayıldı
Genel kurulda ücretli çalışan mühendislerin çalışma yaşamındaki yaşadığı türlü güvencesizliğe karşı mücadele kanalları oluşturulmak üzere “Oda bünyesinde ücretli-işsiz mühendislerin çalışma koşulları ile ilgili sorunlarını doğrudan iletebileceği, sorunların çözülmesi için çalışma yapacak ve süreci takip edecek birim kurulması ve personel görevlendirilmesi” önergesi ve “Oda’da ücretli ve işsiz mühendisler için personel görevlendirilmesi, gelir yoksunluğunda daynışma kurulması için Yönetmelik çıkarılması, böylece ücretli mühendislerin çalışma yaşamındaki karşılaştığı her türlü sorunu çözecek kurumsal yapının oluşturulması” önergesi genel kurulda karara dönüştü. Divan, karar alınmasına rağmen kararları dilek ve temenni saydı. Divan bu kararla ücretli mühendislerin mücadelesini ve Genel Kurul’da bu yönde oy kullanan üyelerini yok saydı.

Gericiler katliamları, hırsızlığı ve yağmayı pervasızca dillendirdi
Genel Kurula katılan ve kürsüde konuşan AKP’li gerici beyaz liste bileşenleri enerji alanındaki fatura soygununu, elektrik üretim ve dağıtımındaki özelleştirmeleri, havuz şirketlerine dağıtılan ihaleleri “teknolojik gelişim ve kalkınma” diyerek savundu. Demokrat üyelerin vurguladığı 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarıyla ortalığa saçılan yolsuzlukları, gerici üyeler aklama yarışına girdi. Gericiler ayrıca AKP’nin ülkedeki ve Suriye’deki savaş politikalarını sahiplenerek pervasızca katliamları kürsüden savundu.

Yönetime 1 kadın üye girdi
Genel kurul seçimleri sonrasında Erol Celepsoy’un başkanlık edeceği 40. Dönem Yönetim Kurulu’na 1’i kadın, 2 genç üye girdi.

emo_ist_1

politeknik.org.tr


Spread the love