İTÜ’de öğrencilerin park mücadelesi devam ediyor
Spread the love

İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Yerleşkesi’nde öğrencilerin ortak alanı olarak kullandığı parkın kafeye dönüştürülmesine karşı yürütülen mücadelenin 13. gününde nöbet devam ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Yerleşkesi’nde öğrencilerin tek ortak yeşil alanı olan bahçenin rektörlük tarafından bir kafeye kiralanması ve başlayan inşaat çalışması üzerine İTÜ öğrencilerinin başlattığı mücadele devam ediyor. Parkı panellerle çevreleyen ve parka iş makinalarıyla giren şirketin inşaat çalışmalarını İTÜ öğrencileri direnişle durdurmuştu. İş makinalarının geri yollandığı mücadelede 19 Şubat’ta yıkımı durdurulan parkın korunması için başlatılan gece gündüz nöbeti devam ediyor.

Dün (29 Şubat) Rektörlüğün kafeye dönüştürmeye çalıştığı ortak alanın girişine sergi açıldı.

Nöbet, forum, dayanışma
Nöbetle üniversiteliler öğlen arası ve okul sonrasında yaptıkları etkinliklerle okul bahçesinde buluşmayı da sürdürüyor. Akşam forumlarında ortak alanın nasıl dönüştürüleceğini, mücadelenin nasıl ilerletileceğini konuşan İTÜ öğrencileri ve bu mücadeleye sahip çıkan mahalle sakinleri, yaşam savunucuları dayanışmayı büyütüyor.

itu_d_2 itu_d_1

politeknik.org.tr


Spread the love