Elektrik mühendisleri: AKP elektrik zammında dünya şampiyonu

Elektrik mühendisleri, Türkiye’nin AKP iktidarı döneminde enerji endeksi ve enerji fiyatlarında yaşanan artışlarla dünyada zam şampiyonu olduğunu açıkladı. AKP`nin iktidara geldiği 2002 yılında 41.9`luk endeks değeriyle en ucuz ülke konumunda olan Türkiye, Nisan 2015 itibarıyla 135.6`lık endeks değeriyle, Meksika`dan (136.7) sonra en pahalı ülke konumuna geldi

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) bugün (5 Haziran) bir açıklama yayımlayarak, AKP`nin 12 yıl 4 aylık iktidarları döneminde enerji endeksi tüketici fiyatları bazında yapılan veri_emoyüzde 223.6 zam oranıyla Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında zam şampiyonu olduğunu açıkladı. EMO 2002 yılında 41.9`luk endeks değeriyle en ucuz ülke konumunda olan Türkiye, Nisan 2015’de 135.6`lık endeks değeriyle, Meksika`dan (136.7) sonra en pahalı ülke konumuna geldi. AKP’nin son iki iktidarı döneminde yoğunlaşan fahiş zamlarla, 230 kilovat saatlik asgari tüketim için 2007 yılında 36.4 TL ödeyen 4 kişilik aile bütçesinden 2015 yılına gelindiğinde 90.5 TL gidiyor.

Özelleştirme ve soygun
EMO, elektrik üretim ve dağıtım hizmetlerini özelleştiren AKP’nin enerji alanını sermayeye terk ederek halkın enerji hakkının “maliyet esaslı otomatik zam” mantığıyla yok edildiğini belirtti. Maliyet esaslı otomatik zam yöntemi ile birlikte sermayenin keyfiyetinin halka zam ve soygun olarak yansıdığı söyleyen EMO, “ Zamlardan kayıp ve kaçak tahsilatlarına, şirketlere yapılan aktarımlardan, halka kesilen faturaların ağırlaştırılmasına, elektrik kesintilerinin yol açtığı isyanlardan çiftçilerin destekleme ödemelerine elektrik şirketlerine olan borçları adına el konulmasına, yatırım plansız lığından 31 Mart`ta 10 saatlik tüm ülke çapındaki elektrik kesintisiyle sistem çöküşüne varıncaya kadar enerji alanında tam anlamıyla ‘iflas bayrağı’ çekildi” ifadelerini kullandı.

Elektrik Mühendisleri Odası’nın açıklaması için tıklayınız

politeknik.org.tr