Elektrik fiyatına yüzde 1.3 zam

EPDK, elektrikte yeni tarifeyi açıkladı. 1 Ocak 2010’dan itibaren elektrik fiyatı konutta yüzde 1.32, sanayide yüzde 1.23 artacak

1 Ocak’tan geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan elektriğin kilovat saati (KWH) yüzde 1.32, sanayi elektriğinin fiyatı yüzde 1.23 oranında artırıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) dün yaptığı toplantıda, abonelere yansıyacak perakende elektrik satış tarifelerini görüşerek karara bağladı. Zammın gerekçesi maliyet bazlı fiyatlandırma uygulaması çerçevesinde dağıtım şirketlerinin işletme maliyetlerindeki artış. Zam kararı açıklanmadan önce dün Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) üyeleri Ankara’da bir araya geldi. EÜD, toplantıda ‘3.5 aylık sürede, 1.2 milyar TL dengeleme uzlaştırma sisteminde birikmiş alacakları olduğunu’ aylık yüzde 1.95 faiz alacakları bulunduğunu kaydetti.

‘Alacaklarımız çok arttı’
EÜD Başkanı Önder Karaduman, toplantıyla ilgili olarak, “Çok olumlu geçti” dedi. Karaduman, “Sadece alacaklarımızı değil bütün konuları bir paket halinde konuştuk. Bakan alacaklarla ilgili konuyu en kısa zamanda, bizim istediğimiz şekilde çözeceğini belirtti” diye konuştu.
Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Musa Çeçen ise toplantının elektrik üreticileri açısından olumlu geçmesinin tüketiciye zam olarak yansıması anlamına geldiğini kaydetti. Kamu KİT’lerinin alacaklarının çok arttığını, bunların ödenmesi için yine tüketiciye zam yapılacağını belirten Çeçen, “Ekim ayında maliyetler gerekçe gösterilip yüzde 9.98 zam yapıldı. Halbuki, maliyetlerdeki 3 kalem olan doğalgaz, kömür ve petrol fiyatları yarı yarıya azalmıştı. O maliyetlerin ne olduğunu hâlâ bilmiyoruz“ diye konuştu.

 kaynak: milliyet.com.tr