Elbistan Çöllolar maden katliamı davası sonuçlandı: Şirket personeline para cezası, Ciner’in dokunulmazlığı devam ediyor!
Spread the love

Ciner Holding’e ait Park Teknik A.Ş’nin Çöllolar Kömür İşletmesi’nde 2011 yılında meydana gelen ve 11 işçinin hayatını kaybettiği katliamın davası sonuçlandı. Davada sadece Park Teknik A.Ş’de görevli 4 kişi 5’er yıl “ceza” aldı, hapis cezası para cezasına dönüştürüldü. Şirket patronları ve Bakanlıklar ceza almadı, katliamın hesabı sorulamadı. Oysa katledilen işçilerin 9’unun cansız bedeni dahi bulunamadı.

Afşin Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan Ciner Holding’e ait Park Teknik A.Ş Çöllolar Kömür Sahası’nda 6-10 Şubat 2011’de meydana gelen göçükle 11 işçinin hayatını kaybettiği katliamın davası sonuçlandı. Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen ve 9’u Park Teknik A.Ş personeli, 14’ü de kamu personeli toplam 23 kişi hakkında “Bilinçli taksirle birden çok kimsenin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan açılan davada sadece Park Teknik A.Ş’in dört personeli 5’er yıl “ceza” aldı. Cezalar para cezasına çevrildi. Yeraltı su seviyesinin güvenli düzeye indirilmeden çalışma yapılması sonucu şev güvenliğinin sağlanmaması nedeniyle meydana gelen şev kayması sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiği katliamda sorumlular hesap vermemiş oldu. Çöllolar katliamında toprak altında kalan 11 işçiden 9 işçinin cansız bedeni bulunamamıştı.

Bakanlıklara yine ceza yok
Çöllolar Davası’nda kamu kurum ve görevlilerine yine herhangi bir ceza çıkmadı. Oysa Bakanlıklar, kamusal denetim ve yaptırım uygulamalarını yapmak yerine çoğunluğu iktidarın yandaş şirketlerine verilen özelleştirme ihaleleri sonrasında şirketlerin kuralsız çalışma sahası yaratmasına göz yumuyor. İş cinayetlerine, Soma’ya, Ermenek’e, Siirt’e ve Çöllolar’a davetiye hazırlanmış oluyor. Çöllolar’da katliamın sorumluları Ciner Holding ve kamusal denetimle yükümlü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı olması rağmen AKP’li Bakan ve bürokratlar yine ceza almadı.

Ciner’in katliamı Çöllolar ile kalmadı
Siirt’in Şirvan ilçesi Maden Köyü’nde 17 Kasım 2016 tarihinde AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ciner Holding Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ.’ye ait bakır madeninde şev (eğimli yüzey) kayması sonucu göçük meydana gelmiş, 16 işçi hayatını kaybetmişti. Katliam yine Çöllolar sahasında olduğu gibi aşırı, karlı ve hızlı üretim kaygısıyla yok sayılan saha güvenliği sonucunda gelmişti. Maliyet hesabını temel alan Park Teknik A.Ş teknik gereklilikleri yok saydığı için şev eğimindeki uygunsuzluklar katliamı doğurmuştu.

politeknik.org.tr


Spread the love