Ekonomi Bakanının Mersin’de Nükleer Savunuculuğu

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin ve Sinop’ta kurulması planlanan nükleer enerji santrallerini savundu, nükleer karşıtlarına “Tezekten mi enerji üreteceğiz” şeklinde çıkışta bulundu.
 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, seçim bölgesi Mersin’de gazetecilerle sohbet toplantısı yaptı. Bakan Çağlayan Türkiye’nin ekonomide global bir oyuncu olduğunu ileri sürdü ve bunun önündeki engel olarak Türkiye’deki enerji sorunu olduğunu söyledi.
 
Nükleer enerjiye karşı çıkanları vicdan muhasebesine davet ettiğini söyleyen Zafer Çağlayan, “Ben nükleer enerjiye karşıyım. Peki kardeşim başımın üstünde yerin var. Koy bakalım yerine, ne koyacaksın? Tezekten mi enerji üreteceğiz?” diye tepki gösterdi.
Geçmişte enerji konusunda dışa bağımlı bir politika geliştirildiğini vurgulayan Çağlayan, şunları söyledi:
“Fiziki ve fiili imkansızlıklar dolayı enerjiyi dışarıdan ithal etmek durumunda kaldık. Enerjiyi bir tarafa koyduğum zaman Türkiye’nin geçen yılki ithalatı 140-145 milyar dolar, ihracatımız 114 milyar dolardır. Aradaki fark 30- 31 milyar dolar. Bizim problemimiz enerjidir. Bizim enerjimizi azaltan, enerjidir. Çünkü dışa bağımlıyız. Türkiye doğalgaz bağımlısı hale getirilmiş. Rüzgarım, jeotermilim, güneşim var, termik imkanlarım var. Bunlarla beraberde elde edebileceğim kapasite belli zaten. Benim buna ilaveten nükleeri de koymam gerekiyor. Biz büyüyen gelişen bir ülkeyiz. 50 bin megawatt şu anda kurulu gücümüz var. 2023 Türkiye’sinde kişi başına 25 bin dolar ne demek biliyor musunuz? İnsanların refah seviyesinin bugüne göre, 2.5 kat arttığı bir zamandan bahsediyorum. Geçmişe göre ise 4 kat artış demektir. 2001 Türkiye’sinde klimalar var mıydı? Her evin kapısının önünde 2-3 araba var mıydı? Her evinde her köşesinde televizyon olduğunu hatırlıyor musunuz? Bunların hepsi enerji tüketimidir. Ben nükleer enerjiye karşıyım. Peki kardeşim başımın üstünde yerin var. Koy bakalım yerine, ne koyacaksın? Tezekten mi enerji üreteceğiz. Varsa böyle bir teknoloji getir. Ama yok. Benim rüzgardan, sudan, güneşten, jeotermalden yapabileceklerim kısıtlı. Allah bu kadar vermiş. Enerji tüketildikçe üretilmek zorunda olan bir metadır. Alıp enerjiyi depolayayım, sonra kullanalım diyemezsiniz. Böyle bir ortamdan iki nükleer santral 85 milyar kilowatt saat enerji üretecek. Bunu doğal gazdan üretelim diyemezsiniz. Faturası ise 4 milyar dolar. Nükleerle yapılsa 320 milyon dolar. Elimizi vicdanımıza koyacağız. Karşı çıkarken neye karşı çıktığımızı bileceğiz.”
 
politeknik.org.tr