Halkın Mühendisleri ve Mimarları Yaz Okullarında

Halkın mühendis ve mimarları Halkevleri Yaz Okulu’nda mühendislik-mimarlık bilgilerini çocuklarla paylaşıyor. Her yıl karanlığa karşı, yoksul çocukların umudu olan Halkevleri Yazokulları’nda bu yıl mühendisler de bu eğitici sürecin parçası oluyor.
 
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi’nce “Kentin Sesi” temasıyla düzenlenen atölye kapsamında drama çalışmaları, oyunlar, kent gezisi, kentteki sesleri dinleme ve kentin müziğini yapma gibi etkinlikler gerçekleştirildi. 4-8 Temmuz tarihlerindeki atölye çalışmasına katılan 75 çocuk, yürüme sesinden tren sesine, insan sesinden saat sesine, zil sesinden gemi sesine kadar kentteki seslerden ritim oluşturdu. Taş, cam kırıkları, yoğurt kapları, kamış, plastik tesisat borusu, gazoz ve tencere kapakları, tabak ve zincir gibi atık malzemelerden yapılmış bateri, davul, mızıka, zil ve def gibi müzik aletleri kullanılarak oluşturulan orkestra Mamak Dostlar Mahallesi’ndeki eski açık hava sinemasında bir konser gerçekleştirdi.

‘Kentin Sesi’ni dinletecekler

 
Ankara Dikmen Mahallesi ve İstanbul Maden Mahallesi’nde üniversitelilerle birlikte inşa edilecek amfitiyatrolarla, hem mahallelinin toplanmak üzere ihtiyaç duyduğu kamusal alanların inşa edilmesi sağlanacak hem de çocuklarla harç yapma, duvar örme, duvar resmi yapma gibi uygulamalar gerçekleştirilecek. Bu yöntemle çocukların da birlikte neler yapabileceklerini görmeleri, yaratıcılık ve cesaretlerinin artması bekleniyor. Amfitiyatroların ön çalışmaları devam ediyor. 
 
 
 
 
Ankara’da yapılacak bir diğer çalışma ise mimarlık öğrencilerinin birinci sınıfta yaptığı maket çalışmalarından hiç farksız değil. Çocuklar çubuk makarna ve yapıştırıcı ile uzay kafas sistemli küre, kule hatta köprü gibi yapıların maketlerini yapacaklar.
 
 
 
İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de çocukların velileriyle de enerji tasarrufundan gıda güvenliğine, evlerde eşya yerleşiminden ev kazalarına karşı alınması gereken tedbirlere kadar mühendis, mimar ve iç mimarların meslek alanlarıyla ilgili konular hakkında bilgilendirici toplantılar yapılacak. Geçtiğimiz ay yayınladığımız “Yaşam için pratik bilgiler” kitapçığımız bu kapsamda mahalle halkı ile buluşacak. 
Tüm üye ve dostlarımızı yaz okullarında gönüllü olmaya, çocuklarla birlikte üretmeye çağırıyoruz. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.
 
politeknik.org.tr