Şehirciler Ankara’da Buluştu
Spread the love

İlki 12 Nisan 2008 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen “Şehirciler Buluşuyor” etkinliğinin ikincisi 5 Temmuz 2008 Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirildi. Ankara, İzmir ve İstanbul’dan katılımcıların olduğu etkinliğe TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Merkezi ve ODTÜ Mezunları Derneği destek verdi.

Sadece şehir plancılarını değil, farklı meslek gruplarını, işsizleri, öğrencileri ve mahalle derneklerini bir araya getiren buluşmada ilk ziyaret üç buçuk yıldır kentsel dönüşüme karşı mücadele veren Dikmen Vadisi’ne gerçekleştirildi. Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosunda vadi halkının bugüne kadar yaşadıkları deneyimler paylaşıldı. Vadide yapılan geziden sonra, İstanbul’un Başıbüyük, Gülsuyu ve Ayazma mahallelerinden gelen mahalle dernekleri temsilcileri İstanbul’da yaşanan süreçlerle ilgili değerlendirmelerini aktardılar. Konuşmalarda Ankara’da ya da İstanbul’da, farklı mahallelerde yaşananların birbirleriyle neredeyse aynı olduğunun, yaşanan sürecin artık kent ölçeğinde herkese yapılan bir saldırı haline dönüştüğünün ve sadece konut sorununa değil kente karşı işlenmiş suçlara karşı da mahallelerden ses çıkartılması gerektiğinin altı çizildi.

Mahalle temsilcilerinin konuşmalarından sonra söz alan TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Tarık Şengül mahalleden gelen temsilcilerin somut olaylarla kazandıkları deneyimlerin getirdiği bilgeliğin önemini vurguladıktan sonra şu anda kentlerimizde yaşanan sürecin sadece gecekondu alanlarında yaşayanların değil tüm emekçi, çalışan sınıfların üzerinde baskı yaratan bir süreç olduğuna işaret etti. Bu baskının tarihsel bir yol ayrımını yarattığını belirten Şengül bir arada durulmadığı sürece çalışan sınıflar arasındaki kopukluğun derinleşeceğine dikkat çekerek bu yapay ayrımı kaldırmak için bir arada mücadele etmenin gerekliliğine değindi.

Dikmen Vadisine yapılan ziyaret tamamlandıktan sonra Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Alanı’na ve kentsel dönüşüm adı altında yerinden edilenler için yapılan Karacaören TOKİ konutlarına doğru yola çıkıldı. Karacaören’de yapılan teknik gezi, TOKİ’nin kentsel dönüşümle yerinden edilenler için inşa ettiği kentten uzak konutların gerek yapı kalitesi gerekse mekansal açıdan kalitesizliğini ve gözler önüne serdi.

Daha sonra “Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm” projelerinden biri olarak lanse edilen ve 17 mahalleyi kapsayan Mamak ilçesine doğru yola çıkıldı. Burada Mamak Halkı Kültür ve Dayanışma Derneği temsilcileri ile birlikte Boğaziçi, Dutluk ve Araplar mahallelerinde mahalle temsilcileri ziyaret edilerek ortak sorunlar dile getirildi. Dostlar Mahallesindeki Mamak Barınma Hakkı Bürosunun çalışmaları ile yeniden hayata kazandırılan açık hava sinemasına varıldığında mahallelinin, mücadelesinde bir kazanım daha elde ettiği, Ankara 10. İdare Mahkemesine açılan dava sonucu yürütülecek kentsel dönüşüm projesinin iptali kararı alındığı öğrenildi. Mamak’ta yürütülen çalışmalar konusunda bilgi alındıktan sonra İstanbul Mahallelerinden gelen temsilciler söz aldılar ve kendi mahallelerindeki süreci ve yaşananları değerlendirdiler. Daha sonra söz alan TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Şengül bugün kentlerde sadece kentsel dönüşüm probleminin yaşanmadığını, kentlerin daha büyük bir projenin parçası olarak dönüştürüldüğünü, kırmızıçizginin ise sadece konutlara değil emekçilerin yaşamlarına çekildiğini dile getirdi. Sümerbank, Et ve Balık Kurumu gibi kamu kurumlarının satılmasının bu politikanın bir ürünü olarak görülmesi gerektiği vurgulandı. Bu süreçte TMMOB Şehir Plancıları Odası örgütlülüğü olarak bu kırmızıçizgiyi çekenlerin karşında yer alacaklarını, kırmızıçizgiyi kendi üzerlerine atılmış sayacaklarını dile getirdi. Etkinlik, İstanbul’un Başıbüyük Mahallesinde yaşananları aktaran “GÖÇ” filminin gösterimi ile son buldu.

 

kaynak: İMECE-Toplumun Şehircilik Hareketi


Spread the love