Dünya Mimarlık Günü’nde mimarlar: ‘HERHAL’de mücadeleye devam
Spread the love

Dünya Mimarlık Günü’nde mimarlar Ankara’da yıkım tehdidi altındaki İller Bankası binası önünde basın açıklaması yaptı. Mimarlar meslektaşlarına, kente, doğaya, mesleki sorumluklarına sahip çıkma çağrısı yaptı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Dünya Mimarlık Günü’nü ay boyunca sürecek etkinliklerle geçirecek. Mimarlar, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü’ne yıkım tehdidi ile karşı karşıya olan Ulus’taki İller Bankası önünde basın açıklaması yaparak başladı. “OHAL’de-BAŞKA HAL’de-HERHAL’de mücadeleye devam ediyoruz” diyerek bina önünde buluşan Mimarlar Odası Ankara Şubesi YK üyeleri mimarların toplumsal sorunlara karşı sorumluluk taşıdığını hatırlatarak meslektaşlarına kente, doğaya, mesleki sorumluklarına sahip çıkma çağrısı yaptı.

“Toplumsal sorumluluğumuz var”
Ankara kentinde ve ülkede geçmişten gelen ve kimliği olan eserlerin tehdit altında olduğunu hatırlatan mimarlar açıklamada “Mimarlığın eğretileştirilerek iktidarın hegemonyasının bir aracı haline getirildiği bir dönemde mesleğimizin sorunları, ülkemizin sorunlarının bir parçası. Mimarlığın ideoloji ve sermayenin baskısı altında araçsallaştırıldığı bir ortamda; mimari tasarım özgürlüğü ‘iş alma prangası’ ile kuşatılmış,  özel sektörde ücretli çalışan meslektaşlarımız kiralık işçilik yasası ile güvencesizleştirilmiş, kamuda çalışan mimarlar ‘hükümetin memuru’ olma baskısı ile örselenmiş, üniversitede bilim üretenlerin özgür düşüncesi tutsak edilmiş, mimarlar görevden alınmış bilimden uzaklaştırılmış, mimarlığı üretenlerin teslim alınmaya çalışıldığı, mimarlık eserlerinin ise öfkenin esareti ile yok edilmeye çalışıldığı Dünya Mimarlık Günü’nde, mimarların mesleklerine, kentlere ve ülkeye sahip çıkma ve daha iyi bir dünyayı tasarlama kararlılığı ile modern mimarlığın en önemli eserlerinden olan Seyfi Arkan’ın yapısı İller Bankası binası önündeyiz. Yıkım tehdidi altında olan bu kültür varlığına ve tehdit altındaki tüm mimari eserlere Dünya Mimarlık Günü’nde bir kez daha dikkat çekiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Dünya Mimarlık Günü etkinlik programı şöyle:
mim_2

politeknik.org.tr


Spread the love