DOSAB Termik Santrali’ne karşı 2’nci ÇED mücadelesi başlıyor
DOSAB Termik Santrali
Spread the love

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bursa’da kentin merkezine yapılmak istenen DOSAB Termik Santrali’ne 2’nci kez olumlu ÇED vermesine karşı Bursalılar yeniden dava açmaya hazırlanıyor.

Bursa’da DOSAB Termik Santrali projesine karşı mücadele devam ediyor. Kentin merkezinde havayı, suyu, tarım arazilerini kirletecek termik santral projesi hakkında Bursalıların açtığı davada ÇED Raporu’nun iptalinin üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı proje için 2’nci kez olumlu ÇED verdi. Halkın itirazlarına karşın yaşam alanlarına zarar verecek projede ısrar eden DOSAB yönetimi ve AKP iktidarı karşısında Bursalılar 5 Ekim saat 12.30’da Ataevler Adliyesi’nde buluşarak 2’nci ÇED Raporu’na dava açacak.

Rant ısrarını, zehir tehdidini durduracağız
DOSAB mücadelesinin içinde bulunan Politeknik YK Üyesi Neriman Usta, konuyla ilgili şunları söyledi:

Yeni ÇED Raporu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilk mesai günü olan 18 Temmuz saat 09.00’da Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edildi. Bu ısrarı, aceleciliği, gözü dönmüşlüğü kabul etmek mümkün değil. İktidarın hesapları her koşulda yağma ve yıkım üzerine. Yeni ÇED Raporu’nda eskisine göre çok önemli bir ayrıntı eklenmiş durumunda. Rapora göre, baca filtrelerinde bir sorun olsa da santral çalışmayı sürdürecek. Bu haliyle kabul etti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Yani daha fazla kirletmeyi taahhüt etmiş oluyor. Bursa halkının yaşamı tehdit ediliyor, halka zehir solutmak amacındalar. Yeniden dava süreci başlıyor. Bursa halkı bu yıkımı durduracak. Sonuna kadar gideceğiz, direnmeye hazırız.

politeknik.org.tr


Spread the love