Diyarbakır’daki Kalorifer Kazanı Patlamasına İlişkin MMO Diyarbakır Şube Ön İnceleme Raporu

Diyarbakır Bağlar ilçesinde 23 Kasım Günü akşam 18:30 civarında Kalorifer Kazanının patlaması sonucu bir kişi yaşamını yitirmiş, 4 kişi de yaralanmıştı. Çökme tehlikesi ile boşaltılan binaya giderek inceleme yapan Makine Mühendisleri Odasının ön inceleme raporunu açıkladı.

Kazan Patlamasına İlişkin Hazırlanan Ön İnceleme Raporu

İlimiz Bağlar İlçesi Sento Caddesi üzerinde bulunan Veysel Apartmanın kazan dairesinde meydana gelen patlamaya ilişkin, Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Mesut ÇELİK, Şube Sekreteri Azad ÖZKESKİN, ile oluşturulan teknik heyet (İ.Semih OKTAY, Şehmus AĞIRMAN, Nevzat BAYSAL) mahallede ön inceleme yapmıştır.

Bina ve kazan dairesinde çok ağır bir tahribatın meydana geldiği, bu nedenle kapasite, imalat yılı gibi kazana ait teknik bilgilere ulaşılamamıştır. Kazanın kömürlü olduğu, buna karşın kapalı genleşme emniyet tankının kullanıldığı gözlemlenmiştir. Sirkülasyon pompaları ve diğer bağlantı elemanları enkaz altında olduğu için detaylı inceleme yapılamamıştır.
Isıtma sistemlerinde, kömürlü çalışan kazanlarda hiçbir şekilde kapalı genleşme deposu kullanılmamakta, bu kazanlar emniyet boruları aracılığıyla çatı katındaki açık genleşme depolarına bağlanmaktadır. Öte yandan, sadece otomatik kontrol sistemi bulunan sıvı ve gaz yakıtlı kazanlar için kapalı genleşme depoları kullanılmaktadır. Ancak, kömürlü kazanın kullanıldığı mahalde kapalı genleşme deposunun bulunduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla bir sistem hatasının olduğu tespit edilmiştir.
Kazanın yanması sırasında yükselen sıcaklıkla oluşan basıncı tahliye edecek bir mekanizmanın (basınç tahliye vanası) olmaması varsa da çalışmaması nedeniyle patlamanın meydana geldiği değerlendirilmektedir.
Enkazın temizlenmesinden sonra mahalden çıkarılacak olan ısıtma sistem parçalarının incelenmesiyle patlamaya ilişkin kesin ve ayrıntılı rapor düzenlenerek kamuoyuna açıklanacaktır.
TMMOB
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
DİYARBAKIR ŞUBESİ