Direnişinin 15. Gününde BEDAŞ Öneri Sundu

DİSK Enerji-Sen’e üye enerji işçileri BEDAŞ’ta çalışırken işten atılan ve direniş sırasında yaşamını yitiren Murat Göçmen’i andı. Anmanın ardından işten atılan işçileri temsil eden heyet BEDAŞ yönetimi ile görüşme yaptı. Görüşmede BEDAŞ yönetimi işçilerin işe geri dönüşü konusunda bir öneri sundu.
 
 
  
BEDAŞ’ta çalışırken 1 Ağustos günü işten atılan enerji işçileri bugün (15 Ağustos) BEDAŞ önüne yürüdü. DİSK Enerji-Sen’in çağrı yaptığı eyleme DİSK Sine Sen, Limter İş, Gıda İş, Dev Yapı İş yöneticileri ile Politeknik, Halkevleri, İHD, Öğrenci Kolektifleri, SYKP, BDP, Sultan Gazi PSA Cem Evi, Mücadele Birliği ve Sürekli Devrim Hareketi katıldı. 
Taksim Şehit Muhtar Caddesi’nde saat 10.30’da buluşan kitle “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla BEDAŞ önüne yürüdü. BEDAŞ önüne gelindiğinde geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren enerji işçisi Murat Göçmen için anma yapıldı.
Anmanın ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel Sekreteri Arzu Atabek Çerkezoğlu, Enerji Sen Genel Başkanı Ali Duman, Limter İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, Enerji Sen Genel Sekreteri Alişan Doğan, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve işten çıkarıldıktan sonra ilaç alamadığı için yaşamını yitiren BEDAŞ işçisi Murat Göçmen’in babası Celal Göçmen BEDAŞ yönetimi ile görüşmeye girdi.
Saat 15.00’te görüşmeden çıkan heyet adına DİSK Genel Başkanı Kani Beko bir açıklama yaptı. Beko, BEDAŞ’ın bir uzlaşma önerisi yaptığını belirtti. 
BEDAŞ’ın toplamda 4 maddeden oluşan önerisi şu şekilde;
   -35 civarında işçinin işe geri dönebilecek, 
   -eylül ayında bir kısım işçinin işe alınacak, 
   -kasım ayında bir kısım işçinin işe alınacak, 
   -kıdem tazminatı talep eden işçilerin kıdem tazminatları verilecek.
Beko, BEDAŞ’ın sunduğu maddelerin hiçbirinin altına imza atmadıklarını, işçilerin izni olmadan bu öneriyi onaylamayacaklarını bildirdi.
İşçiler “direne direne kazanacağız” sloganları eşliğinde BEDAŞ’ın önerisini tartışmak üzere eylemi sona erdirdiler.
politeknik.org.tr