Dikmen Vadisi’ne Destek Sürüyor

Başkent Dayanışması, Dikmen Vadisi halkına destek yürüyüşü gerçekleştirdi.

AKP iktidarı, Afet yasası ile ülkenin dört bir yanını kentsel dönüşüme açarak sermayeye yeni rant alanları sunarken, iktidara ve temsilcisi büyükşehir belediyesine karşı barınma hakkı mücadelesi veren Dikmen Vadisi halkı direnişini sürdürüyor.    

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Dikmen Vadisi’nin yıkım işlerini ihale ile bir şirkete vermesi üzerine yıkım ekipleri geçtiğimiz hafta Dikmen Vadisi’ne geldi. Vadi halkı yıkım ekiplerine karşı saatlerce direnerek barınma hakkına sahip çıktı. Başkent Dayanışması bir yürüyüş gerçekleştirerek barınma hakkını savunan Vadi halkına destek verdi.

Başkent Dayanışması’nın Dikmen Vadisi’ne gerçekleştirdiği yürüyüş sırasında “Vadi halkı yalnız değildir, barınma hakkı engellenemez”, “Taşıyla toprağıyla bizimdir yıktırmayacağız” sloganları atıldı.

Yürüyüş sonrası Dikmen Vadisi’nde bulunan Barınma Hakkı Bürosu önüne gelindiğinde Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan bir konuşma gerçekleştirerek ülkenin dört bir yanını kentsel dönüşüme açan iktidarın, Dikmen Vadisi’nde insanların güvenli ve sağlıklı bir alanda yaşama taleplerini görmezden geldiğini belirtti. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ise kentsel dönümün insan odaklı ve halkın katılımıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Daha sonra Başkent Dayanışması bileşenleri söz alarak yıllardır barınma hakkına sahip çıkarak evlerini yıktırmayan Vadi halkına destek mesajlarını ilettiler.

 


politeknik.org.tr