Devrimci Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları 25 Ekim’de Ankara’daydı

Devrimci Mühendis, Mİmar ve Şehir Plancıları 25 Ekim günü Halkevleri’nin “Krize Karşı Haklarımız İçin Birleşiyoruz” sloganıyla düzenlediği mitingdeydi.

 

Halkevleri’nin çağrısı ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen 5 bin kişi krize ve yarattığı toplumsal yıkıma karşı “insanca bir yaşam” talebiyle 25 Ekim’de Ankara’da buluştu. Barınmadan sağlığa, çalışma hakkından kadın mücadelesine çeşitli hak mücadeleleri başlıklarında kortejlerin oluşturulduğu miting Mamak Tuzluçayır ve Saimekadın mahallelerinden kortejler kurarak gelenlerin Dikimevi Kavşağı’na gelmesi ile başladı.

Dikimevi Kavşağı’ndan miting alanı olan Kolej Kavşağı’na kadar düzenlenen yürüyüşe Devrimci Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları da “Üreten Biziz, Yöneten de Biz Olacağız” pankartı ve Politeknik flamaları ile katıldılar. Yürüyüş boyunca “Üreten Biziz Yöneten de Biz Olacağız”, “Ormanıma, Suyuma, Mahalleme Dokunma”, “Dikmen, Mamak Halkı Yalnız Değildir”, “ Milyonlar Aç, Milyonlar İşsiz, İşte Kapitalist Sisteminiz”, “Susma Haykır AKP Karanlıktır” sloganları atan mühendis, mimar ve şehir plancıları haklar mücadelesinin bir parçası olduklarını bir kez daha gösterdiler.

Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, Barınma Hakkı Bürosu Avukatı ve Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Ender Büyükçulha, Halkevci Kadınlar adına Pınar Koyuncular, Engelli Hakları Atölyesi’nden Mahmut Keçeciler, üniversite ve lise öğrencileri adına Çağdaş Ersoy ve Halkevleri Örgütlenme Sekreteri Samut Karabulut’un yaptığı konuşmaların ardından müzik dinletileri ve tulum eşiliğinde çekilen halaylarla miting sona erdi.

 

politeknik.org.tr