Depremin 11. Yıldönümünde TMMOB’den Duyarlılık Yürüyüşü

TMMOB adına yürütücülüğünü İnşaat Mühendisleri Odası’nın (İMO) yaptığı “TMMOB Depreme Duyarlılık Yürüyüşü” Yalova ve İzmit’te yapıldı.

 

 

Yalova deprem anıtı önünde saat 21.30’da buluşan TMMOB’ye bağlı Odalardan yaklaşık 1500 mühendis kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. İmo Genç üyelerinin de etkin bir şekilde katıldığı yürüyüşte ‘Deprem değil ihmal öldürür, AKP uyuma önlemini al’ sloganları atıldı. Yalova merkezde sonlanan ilk etkinliğin ardından İMO YK Başkanı Serdar Harp ve TMMOB YK Başkanı Mehmet Soğancı birer konuşma yaptı. Yürüyüşte ‘Unutulmayan Unutkanlığımız Deprem’ ifadesinin yazılı olduğu siyah tişörtler dikkat çekti.  

Etkinliğin devamında gece 01.30’da yeniden buluşuldu. Depremin yaşandığı saatte, 03.02’de, Yalova deprem anıtı önüne gelenler bir dakikalık saygı duruşunun ardından deremden hayatını kaybedenler için gül ve karnfil bırakıldı.

Depremin ardından 11 yıl geçmesine rağmen binaların güçlendirilmemesi yapılarla ilgili yasal düzenlemelerin rant odaklı niteliğini koruması beklenen bir İstanbul depremi için büyük tehdit oluşturuyor.

 

politeknik.org.tr