Deprem Güvenliği ve Kentler Broşürü çıktı

Halkın Mühendisleri Broşür Dizisi’nin ikincisi yayımlandı. 17 Ağustos’un yıl dönümünde çıkan broşür “Deprem Güvenliği ve Kent” başlığıyla depremi, deprem ölçeğinde kentleri, yapıların güvenliği için yürürlüğe giren yasaları, deprem güvenli kentler için yapılması gerekenleri sıralıyor.

Politeknik üyesi mühendislerin ortak emeğiyle hazırlanan “Halkın Mühendisleri Broşür Dizisi”nin ikincisi “Deprem Güvenliği ve Kent” broşürü çıktı. 17 Ağustos 99′ Marmara Depremi’nin 16. yıl dönümünde çıkan broşürde teknik ve bilimsel verilerle deprem, depreme ne kadar hazır olduğumuz, kentsel uygulamalar, acil toplanma alanları ve deprem gerçeğine karşı neler yapılabileceği anlatılıyor.

Marmara Depremi’nden 16 yıl geçmiş olmasına rağmen, Van Depremi yeni ölüm ve acılarla yaşanmış olmasına rağmen kentlerin deprem güvenli olmasına yönelik adımlar atılmadı. Broşür aynı zamanda depremlerin yalnızca yıl dönümlerinde hatırlanmasına karşı kentine, parkına, meydanlarına, barınma hakkına sahip çıkan herkesin mücadelesi için hazırlandı. Broşür, depremden yola çıkarak kentlerin, yaşam alanlarının, barınmayı sağlayan konutların deprem güvenli olması talebinin yaşanabilir kent mücadelesinin adımı olarak ele alıyor.

bro_1

politeknik.org.tr