Üçüncü havalimanının hukuksuz ÇED’i durduruldu
Spread the love

İstanbul’un kuzeyini yağmalayan 3. Havalimanı projesinin Göktürk’te yapılan hukuksuz ÇED toplantısını yaşam savunucuları durdurdu

ucuncu-havalimanı-ced

İstanbul’un kuzeyindeki ormanlık alanları, su havzalarını ve köyleri yağmalayan 3. Havalimanının ÇED toplantısı bugün (19 Ağustos) Eyüp Belediyesi’nin hizmet binasının toplantı salonunda yapılmak istendi. Ancak Kuzey Ormanları Savunması çağrısı ile Göktürk ve çevre köylerden gelen yaşam savunucuları şirketin araçla getirdiği yandaş köylülere rağmen ÇED toplantısını engellemeyi başardı.

İşbirlikçi muhtarlar köylüyü engelledi
Muhtarları da yanında taraf eden şirket Eyüp Akpınar köyünden 3.havalimanına karşı köylüleri “Sadece muhtarlar gidecek” dedirterek engelledi.

Toplantıya CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da katıldı. Şirket yetkililerinin gelmesi üzerine sözü alan Erdoğdu, şirketin getirdiği ve toplantıyı duyarak gelen köylülerin önünde şirket yetkililerine toplantının neden usulüne uygun olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde ve İstanbul Valiliği’nin internet sitesinde duyurulmadığını sordu. Şirket yetkililerinin soruyu yanıtlamak yerine ÇED bilgilendirmesi yapmaya başlaması üzerine yaşam savunucuları konuşma yapmasını engelledi.

Herşey kredi için
Aykut Erdoğdu’nun soruyu tekrar sorması üzerine yine konuşmaya başlayan şirket yetkilisi daha önce devletin ÇED toplantıları yaptığını bu toplantıyı uluslararası konsorsiyumlar için yaptıklarını açıkça söyledi.

Şirket yetkilisinin itirafı üzerine yaşam savunucuları yetkiliyi kredi bulamadıkları katil projelerine kaynak yaratmalarına izin vermeyeceklerini söyleyerek susturdu.

Konuşturulmayan şirket yetkilileri toplantıyı terk etmek zorunda kaldı. Polis eşliğinde binayı terk eden şirket yetkilileri ile birlikte araçlarla getirdikleri bir grup köylü de salonu terk etti.

Çevre köylerden ÇED toplantısını duyarak gelenler salonda kaldı. Salonda kalanlara toplantının hukuksuzluğu bir kez daha anlatılarak toplantının yapılamadığına dair tutanak tutuldu.

tutanak

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love