Danıştay’a Göre Baz İstasyonları Mutfak Robotu Kadar Zararsız

Çevre Mühendisleri Odası’nın baz istasyonlarının kurulmasını ve denetlenmesini düzenleyen “Elektronik Haberleşme Cihazlarına Güvenlik Sertifikası Düzenlemesi İlişkin Yönetmeliğin” yürütmesinin durdurulması talebi danıştay tarafından oybirliği ile reddedildi.

 

9 sayfalık kararda dünya çapında yapılan çalışmalara göre baz istasyonundan yayılan radyasyonun kansere neden olmadığı, saç kurutma makinesi ve mutfak robotu kadar etkisinin olabileceği, cep telefonunun bugüne kadar kanıtlanmış tek etkisinin araç kullanırken trafik kazalarına neden olduğu şeklindeki ifadeler oldukça dikkat çekti. Oysa Yargıtay, kansere neden olduğu gerekçesiyle baz istasyonlarının şehir dışında yer almasına ilişkin karar almıştı. Kaldı ki konuyla ilgili bilimsel bulgular gün geçtikçe artmaktadır. Örneğin  cep telefonları ve beyin tümörleri üzerine “Surgical Neurology” isimli bir tıp dergisinin 2009 yılı 72. sayısında “Cell Phones and Brian Tumors: A rewiew including the long term epidemiologic data” isimli makale yayınlamış, bu makaleyede Avustralyalı bir grup uzman 10 yıldan fazla cep telefonu kullananlar üzerinde yürütülmüş 11 ayrı çalışmanın verilerini çözümleyerek(3), uzun süreli cep telefonu kullanımının beyin tömörü riskini arttırdığını bulgulamışlardı. (cep telefonlarının etkilerinden korunmak için gerekli bilgileri içeren yazıyı buradan okuyabilirsiniz)

 Kararda yerleşim yerleri dışında 20 kilometre, telefon trafiğinin fazla olduğu yerleşim yerlerinde ise 200 metrede bir baz istasyonuna ihtiyaç olduğu bu nedenle bina çatılarına kurulmasının zorunlu olduğu kaydedildi.Tüm bilimsel çalışmaları ve kurulduğu her mahallde ortaya çıkan tepkileri hiçe sayarak alınan danıştayın bu kararına göre baz istasyonları şehrin dışına taşınmayacak.

politeknik.org.tr