Cumhuriyet Gazetesi önünde nöbet: ‘Teslim olmayız’

Cumhuriyet Gazetesi’ne ve yazarlarına yönelik operasyon karşısında demokrasi güçleri gazete önünde bir araya geldi, nöbet başlattı. Saray-AKP iktidarının baskı politikalarını kabul etmeyenler gün boyu Cumhuriyet Gazetesi’ni yalnız bırakmadı.

Daha önce cihatçılara gönderilen silahları kamuoyuna haber yaptığı için eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e operasyon yapan AKP-Saray iktidarı şimdi de OHAL bahanesiyle dün (31 Ekim) Cumhuriyet Gazetesi’ne operasyon başlattı.

Cumhuriyet Gazetesi ve gazetecileri hakkında başlatılan operasyona karşı yüzlerce kişi gazete önünde buluştu. Akşama kadar süren destek ziyaretlerinde basın açıklamaları yapıldı, “teslim olmuyoruz” denildi. Demokrasi güçleri Cumhuriyet Gazetesi operasyonu tamamlanana kadar önünde nöbet kararı aldı.

“Cumhuriyet’in bir satırı olamazsınız”
Emek ve meslek örgütlerinin de açıklama yaptığı Cumhuriyet binası önünde konuşan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu “Bütün bu yaptıkları kendi iktidarlarını sürdürmek içindir. Bütün bu yaptıkları çaresizliklerindendir. Biz açık bir biçimde söylüyoruz. Bugün bu ülkeyi yönettiklerini zannedenlere söylüyoruz. Sizin o çamur medyanızın yüz tane gazetesi bir araya gelse Cumhuriyet gazetesinin bir satırı olamazsınız. İşte bu kadar zavallısınız. İktidarlığınızı sürdürmek için elinizdeki tek gücünüz baskı, tutuklama, TOMA… Ancak bunlarla karşımıza çıkabiliyorsunuz. Ama bizler biliyoruz. Bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenler, işçiler, kadınlar ve emekçileri, aydınları, sanatçıları, bu ülkenin onurlu insanları biliyor ki bu karanlık gidişi durduracak olan tek güçler bizleriz. Çünkü bizler bu ülkenin gerçek sahipleriyiz” dedi.

Halkın mühendisleri faşizme karşı Cumhuriyet’in yanında
Cumhuriyet Gazetesi önündeki nöbete mühendisler, mimarlar, plancılar da mesai sonrası katıldı. Politeknik de gün boyu basın özgürlüğüne ve halkın haber alma hakkına sahip çıkmak için meslektaşlarını gazete önüne çağırdı.

cwfhnalwiaafl2scwfhsfqw8aasflycwgj7bywiai-6fscwkonroxeaaxr2iCUMHURÝYET GAZETESI'NIN SISLI'DEKÝ BINASINDA BIR GURUP VATANDAS SABAHA KADAR NOBET TUTTU FOTO: HAYATI KILIC /ISTANBUL (DHA)

politeknik.org.tr