ÇMO: “Bakanlığın Dosyası Bilimsel Verilerden Uzak”

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın (ÇŞB) yayımladığı “Çevre Sorunları ve Öncelikleri Envanteri” dosyası hakkında bir basın açıklaması yaptı. ÇMO, Bakanlığın hazırladığı dosyanın bilimsel verilere dayanmadığını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2012 yılında “Çevre Sorunları ve Öncelikleri Envanteri” başlığıyla hazırladığı dosyayı geçtiğimiz günlerde yayımladı. Bilimsel verilerden uzak, daha çok bir görüş yazısı niteliğinde olan dosya hakkında Çevre Mühendisleri Odası bir basın açıklaması yaptı.

ÇMO açıklamada, Bakanlığın hazırladığı dosyanın bilimsel verilerden uzak olduğunu, çevre kirliliği gibi son derece hassas bir konuda anket yapılmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca, anketlerin bağımsız kuruluşlara hazırlatılması gerekirken ÇŞB’nin anketi kendi personeline hazırlattığı belirtildi. Bu nedenle yapılan anketin hiçbir inandırıcılığı olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, ÇMO’nun Ergene, Gediz ve Menderes havzalarındaki su kirliliği hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bilgi istediği ancak başvurunun yanıtsız kaldığı belirtildi. Su Kirliliği ve Kontrolü Yönetmeliği’ni hazırlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı su kirliliği konusunda ÇMO’ya bilgi ver(e)medi!

Afet yasasının geçmesiyle kentsel dönüşüm için çalışmalara başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevre sorunlarına gelince bilimsel verilerden uzak, baştan sağma bir rapor hazırlaması AKP iktidarının çevreye verdiği önemi gözler önüne sermektedir.

“Çevre Sorunları ve Öncelikleri Envanteri” başlıklı dosyaya ulaşmak için tıklayınız.

Çevre Mühendisleri Odası’nın basın açıklamasına ulaşmak için tıklayınız.
 

politeknik.org.tr