Büyükçekmece Belediyesi saldırdı, kadın mühendisler dayanışmayı büyüttü: “Büşra Kaleli yalnız değil”
Spread the love

İstanbul’da CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nde “erkek plancı alacağız” denilerek işten çıkarılan şehir plancısı Büşra Kaleli için belediye önünde buluşan kadınlara özel güvenlik saldırdı, engellemelere rağmen kadınlar basın açıklamasını gerçekleştirdi

İstanbul Büyükçekmece Belediyesi’nin taşeron şirketi Master Gayrımenkul ve Şehircilik Hizmetleri‘nden kadın olduğu için işten çıkarılan şehir plancısı Büşra Kaleli için TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu zabıtaların ve özel güvenliklerin tüm engellemelerine rağmen belediye önünde basın açıklaması yaptı.

Belediye yönetiminden bir saldırı da dayanışmaya gelen kadınlara
Basın açıklaması için Büyükçekmece Belediyesi önünde toplanan kadınların yanına gelen, belediyenin Siyasi, Sosyal, Kültürel ve İdari İşlerden Sorumlu Koordinatörü Hasan Akkuş eylemi engellemeye çalıştı. Akkuş, “Basın açıklamasını yapmayın, gelin içeride konuşalım” dedi. Kadınların buna karşı çıkması üzerine Akkuş, “Belediye alanında eylem yapamazsınız. Çünkü belediyemiz bu olaydan sorumlu değildir” ifadesini kullandı. Akkuşu’un alandan ayrılmasının ardından belediye zabıltaları ve özel güvenliği basın açıklamasına engel olmaya çalıştı.

Eylemin başlamasıyla birlikte zabıtalar kadınlara saldırdı. “Ofiste, şantiyede, belediyede kadınlar var! Şehir Plancısı Büşra Kaleli yalnız değildir”, “İşte, sokakta, evde kadınlar her yerde” yazılı pankartları yırtan ve açıklama yapılmasına izin vermeyeceklerini söyleyen zabıtalara rağmen kadınlar açıklama yaptı.

TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu adına Pınar Hocaoğulları’nın okuduğu basın açıklaması şu şekilde:

Kadın Mühendisler, Mimarlar, Plancılar Var!

Kadın düşmanlığı her gün beslenir hale geldi. Tacizciler, tecavüzcüler, katiller cezasız bırakıldı, iyi halden faydalandı. Böylelikle kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri hız kesmedi. Kadın düşmanlığı çeşitlenir oldu. Kadınlar şort giydiği için, kahkaha attığı için, sigara içtiği için hedefte artık.

AKP iktidarının 15 yıldır büyüttüğü kadın düşmanlığı ve kadına yönelik ayrımcılıkla birlikte kadın emeği sömürüsü de büyüdü. Kadınlar için esnek istihdam paketleri düzenlendi, kadın emeği ile ilgili düzenlemeler torba yasalara sıkıştırıldı. Kadınların hem ev işini, çocuk bakımını, yaşlı bakımını üstlenebilmeleri, hem de esnek çalışmaları öngörüldü bu düzenlemelerde. Yani kadın istihdamı denilince sosyal güvenceden yoksun ucuz emek geldi hep sermayenin ve yönetenlerin aklına.

Kadın emeğini yok sayan, kadın düşmanı, cinsiyetçi ayrımcılığa bir örnek de İstanbul Büyükçekmece Belediyesi’nden geldi. Büyükçekmece Belediyesi yönetimi kadın şehir plancısı çalıştırmak istemedi. Belediyenin hizmet aldığı taşeron firma Master Gayrı Menkul ve Şehircilik Hizmetleri de belediye imar müdürlüğündeki çalışanı, şehir plancısı Büşra Kaleli’yi 1 Eylül’de işten çıkaracağını söyledi.

Meslektaşımız, şehir plancısı Büşra Kaleli bu haksızlığa karşı çıkınca, mesleğine, emeğine sahip çıkacağını ifade edince, bu sefer de Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak’ın tehdidine, hakaretine maruz kaldı.

Bugün burada, Büyükçekmece Belediyesi önündeyiz çünkü Büşra Kaleli yalnız değil. Çünkü evde, sokakta, dolmuşta, işyerlerimizde uğradığımız ayrımcılığı, şiddeti kabul etmiyoruz.

‘Ofiste, şantiyede, plazada, madende, belediyede kadın mühendisler, mimarlar, plancılar var!’ demeye geldik. Çalışma hayatında cinsiyetçi uygulamalara karşı mesleğimiz ve emeğimiz için mücadelemiz ve dayanışmamız büyüyor, duyurmaya geldik.

Henüz işe girmek üzere gittiğimiz mülakatlarda karşılaştığımız cinsiyetçi sorulara,

Erkeklerce belirlenen kadınlara uygun iş pozisyonlarına,

Erkek çalışma arkadaşlarımızla aynı işi yapsak bile düşük ücretlerle çalıştırılmaya,

Hamile olduğumuz için ya da herhangi bir sebeple kolaylıkla işten çıkarılmaya,

Ve hatta kadın olduğumuz için çalışma hakkımızın, yaşam hakkımızın yok sayılmasına izin vermeyeceğiz.

İşyerlerimizde, yaşam alanlarımızda tacize, hakarete, mobbinge izin vermeyeceğiz, emeğimize sahip çıkacağız.

Çalışma yaşamındaki cinsiyetçi uygulamalara, yaşam alanlarımızdaki kadın düşmanlığına karşı kadın dayanışmasıyla direneceğiz, eşit ve özgür bir yaşam kuracağız.

TMMOB’li kadın mühendis, mimar ve şehir plancılarının ardından Sosyalist Kadın Meclisleri de Büşra Kaleli için basın açıklaması yaptı.

politeknik.org.tr


Spread the love