Çevreciler Çığlıkara’da Mücadele Başlattı

Antalya Elmalı’da, çevreciler ve köylüler çevreye ve ormana zarar veren Çığlıkara Ormanları’ndaki taş ve mermer ocaklarının kapatılması için harekete geçti.

Antalya’da çevreciler ve köylüler Çığlıkara Ormanları’nın yok edilmemesi için bir araya gelerek toplantı yaptı, taş ve mermer ocaklarının ormana verdiği zararı tutanak altına aldı. Tutanak bir dilekçe ile birlikte bölgenin fotoğrafları da eklenerek İl Genel Meclisi’ne verilecek.
Elmalı, Armutlu köyünde toplanan grup taş ve mermer ocaklarının Çığlıkara Ormanları’nı can çekişir hale getirdiğini söyledi.
Çığlıkara sedir ormanlarının dünyada orman biçiminde sadece bu bölgede bulunduğuna dikkat çeken katılımcılar, ocakların hem ormanda hem devamında biyolojik çeşitliliği olumsuz etkilendiğini belirtti.
Çığlıkara Ormanları’nın Çamkuyusu Sedir Araştırma Ormanı, Çığlıkara Tabiatı Koruma Ormanı ve İşletme Ormanı olarak yönetimsel olarak üçe ayrıldığını anlatan katılımcılar Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın yasal olarak ormanı koruması gerekirken İşletme Ormanı’nda taş ocağı tahsisi yapılmasını eleştirdi.
Toplantıda binlerce yıldır el sürülmeyen ağaçların katledildiği, taş ocaklarından çıkan tozun bölgedeki sebze ve meyve üretiminin düşmesine neden olduğu, ağır tonajlı kamyonların yol üzerindeki içme suyu şebekelerine ve sulama sistemine zarar vererek tahrip ettiği, orman içindeki lahit mezarların yerinin değiştirildiği veya tahrip edildiği gibi konulara da değinildi.
 

Tehlike altındaki türler

Taş ve mermer ocaklarının kapatılmasının istendiği toplantıda, Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı’nda 193’ü endemik 806 takson olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca taksonların üçünün “Çok Tehlikede”, 14’ünün de “En Tehlikede” kategorisinde yer aldığı belirtildi.
Antalya Kaş Platformu’ndan verilen bilgiye göre, sözkonusu ormanın bir bölümü olan Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı’nda yapılan araştırmaya göre ormanda 27 tür memeli, 17 tür sürüngen ve 98 tür kuş bulunuyor.
Ormandaki memeli hayvanlardan 10’unun nesli tehlike altında; ayrıca sözkonusu orman Bern sözleşmesi ile koruma altına alınan yarasa, ayı, vaşak, kurt ve yaban keçisi gibi bazı hayvanlar için barınma mekânı..

 

 Kaynak:Bianet