Çevre Mühendisleri Odası’ndan Halka Uyarı
Spread the love

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu ”Çocuklarınızı baz istasyonlarına yakın okullara göndermeyin, baz istasyonlarına yakın sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti almayın” uyarısında bulundu. 

Oda Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada, Elektronik Haberleşme Cihazlarına Güvenlik Sertifikası Düzenlenmesine İlişkin Yönetmelik’in, Oda tarafından Danıştayda dava konusu edildikten sonra yürütmesinin durdurulduğu hatırlatıldı. 

Danıştay kararı sonrasında Oda tarafından izleme komisyonu oluşturulduğu ifade edilen açıklamada, komisyonun, ”okul öncesi eğitim kurumları, özel okul, dispanser, poliklinik ve hastanelerin yer seçimi yapılırken ya da konuyla ilgili izinler verilirken yakınında baz istasyonlarının bulunup bulunmadığının incelenmediğini tespit ettiği” belirtildi. 

Eğitim ve sağlık kuruluşlarının yakınına baz istasyonu kurulmasınun engellenmesi, eğitim ve sağlık kuruluşlarının kurulması sırasında da çevrede baz istasyonu olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğine işaret edildi.

 

“Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından BTK’nın Elektronik Haberleşme Cihazlarına Güvenlik Sertifikası Düzenlenmesine İlişkin Yönetmeliğinin yürütmesinin durdurulduğunu ve bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığını yasal düzenlemeler yaparken gereken önlemleri ivedilikle alıp kamuoyundaki bu endişeyi gidermesi konusunda bir kez daha uyarıyoruz” İfadeleri yer aldı.

Açıklamada, velilere ve hasta yakınlarına uyarıda bulunuldu: ”Denetimde çifte standart sürdüğü sürece çocuklarınızı baz istasyonlarına yakın okullara göndermeyin, baz istasyonlarına yakın sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti almayın” 

Açıklamanın tam metni için buraya tıklayınız. 

politeknik.org.tr 


Spread the love