Çevre Mühendisleri Odası insanca yaşayacak ücret için harekete geçti!

Çevre Mühendisleri Odası(ÇMO) İstanbul Şubesi çevre mühendislerinin güvenceli çalışma mücadelesi için çalışmalara başladı. ÇMO İstanbul Şubesi çalışmalarını ‘mühendisiz haklarımıza sahip çıkıyoruz’ kampanyasıyla duyuruyor.

Mühendisiz haklarımıza sahip çıkıyoruz!B2KzJ5DCcAA1HIy (1)

ÇMO İstanbul Şubesi, çevre mühendislerinin düşük ücretlerle çalışmalarına, pirim bedellerinin eksik yatmasına karşı çalışmalara başladı. ÇMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu; TMMOB’nin ücretli mühendisler için belirlediği asgari ücretin hayata geçmesi için üyelerine birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Asgari ücret mühendislerin düşük ücretle çalıştırılmalarını önleyecek bir haktır

ÇMO İstanbul Şubesi üyelerini bilgilendirmek üzere TMMOB’nin ilk olarak 2013 yılında belirlediği asgari ücret ile ilgili broşür hazırladı. Broşürün dağıtımıyla birlikte SGK prim bedeli mühendis asgari ücretinin altında yatan üyelerinin çalıştığı işyerlerine uyarı yazısı yazılacak. Bu işyerleri aynı zamanda SGK’ya bildirilecek.

ÇMO İstanbul Şubesi’nin ‘mühendisiz haklarımıza sahip çıkıyoruz’ kampanyasıyla ilgili ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

Düşük ücretlerle çalışmaya son!

TMMOB ilk olarak 2013 yılında ücretli mühendis, mimar, şehir plancıları için asgari ücret belirledi. Belirlenen ücret SGK’ya bildirildi. TMMOB, SGK ile yaptığı protokol gereği her yıl aralık ayında belirleyeceği yeni asgari ücreti SGK’ya bildirecek. 2014 yılı için TMMOB’nin belirlediği ücret brüt 2800TL idi. TMMOB 2015 yılı için belirleyeceği asgari ücret için ise çalışmalara başladı.

B2K-wpPCEAAX8wM

politeknik.org.tr