Cerattepe’de bilirkişiye 3 bin kişilik karşılama

Artvin Cerattepe’de Cengiz Holding’in madencilik faaliyetlerine karşı açılan dava kapsamında keşfe giden bilirkişi heyetini 3 bin kişi karşıladı. Artvinliler “Madene hayır” atkılarıyla 1,5 kilometre boyunca insan zinciri oluşturdu.

Artvin Cerrattepe’de halkın tepkilerine ve eylemlerine rağmen iktidar olanaklarının seferber edilmesiyle madencilik faaliyetlerini sürdürmek isteyen Cengiz Holding’e karşı mücadele sürüyor. Artvin halkının talebiyle; “ÇED Olumlu” raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan dava kapsamında dün (14 Mart) Cerattepe’de bilirkişi keşfi yapıldı. Keşif öncesinde sabah erken saatlerden itibaren Kafkasör Yaylası’na çıkan bölge halkı, bilirkişi heyetinin geçeceği yol boyunca “Madene hayır” atkılarıyla 1.5 kilometrelik insan zinciri oluşturdu. Mahkeme heyetini 3 bin kişi karşıladı.

cerattepe_b_5Halkın temsilcileri keşifte
Rize İdare Mahkemesi Başkanı’nın başkanlık ettiği bilirkişi heyetine Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile YK üyesi Avukat Bedrettin Kalın’ın yanı sıra Kafkasör’de bekleyen 89 yaşındaki Ahmet Sezgin ile 96 yaşındaki Hatice Yelkenci de katıldı. Yayla girişinde yolu kapatan jandarma, halkı ve basın emekçilerini keşif bölgesine almadı.

“Yağmur çamur fark etmez, Artvin halkın yenilmez”
Bilirkişi incelemesi sonrasında Artvin Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında konuşan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan aylardır verdikleri mücadeleyi ve bölge halkının taleplerini bir kez daha dile getirdiklerini, sonuç ne olursa olsun doğalarını, ormanlarını, yaşam alanlarını savunmaya devam edeceklerini açıkladı. Karahan “Hukuka ve adalete inanmak istiyoruz, hocalarımız ve avukat arkadaşlar son derece etkin bir anlatımda bulundu. Başka bir karar çıkarsa bu başka bir şeydir artık” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?
Artvin’de onlarca yıldır maden talanına direnen Artvinliler Cengiz Holding’in jandarma ve polis desteği ile Cerattepe’ye çıkma girişiminden bu yana nöbet tutuyordu. Maden faaliyetlerinin başlatılması için 16 Şubat’ta polis ve jandarma halka saldırmış, günler süren direniş sonrasında Davutoğlu, Yeşil Artvin Derneği’nin de içinde olduğu bir heyet ile 24 Şubat’ta görüşmek zorunda kalmıştı. Artvin halkının hiçbir şekilde istemediği Cengiz İnşaat’ın maden sahasına yer tesisi edecek olan belgeye imza atmayan Orman Genel Müdürlüğü personeli 6 mühendis talana karşı Artvin halkından yana durarak suça ortak olmamış, meslek ahlakına ve meslek ilkelerine sahip çıktıkları için haklarında soruşturma başlatılmıştı.

Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ile 61 avukatın 8 Temmuz 2015 tarihinde Rize İdare Mahkemesi’ne raporun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açtığı Türkiye’nin en büyük çevre davasında mahkeme bölgede bilirkişi keşfi yapılmasını kararlaştırmıştı.

cerattepe_b_4  cerattepe_b_2 cerattepe_b_1cerattepe_b_3

politeknik.org.tr