Cengiz’in vinci okulun üzerine düştü: Ramak kala katliam

İzmir Valiliği’nin izniyle 24 saat inşaat çalışmaları yürüten Cengiz İnşaat’a ait vinç sabaha doğru yanında bulunan lisenin üzerine devrildi. Okulun çatışı ve derslikleri zarar gördü, katliama ramak kaldı.

AKP-Saray iktidarının her türlü ayrıcalığı ve imtiyazı tanıdığı Cengiz İnşaat’ın skandallarının arkası gelmiyor. İzmir Karşıyaka Mavişehir’de AVM ve rezidans inşaatı yapan Cengiz İnşaat’ın kule vinci bugün (29 Kasım) saat 4 sularında yan tarafında bulunan Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nin üzerine devrildi. Okulun 9’uncu ve 10’uncu sınıflarına ait derslikleri ve spor salonu zarar gördü. Kaza öğrenciler okulda olmadığı için katliama dönüşmedi. izmir_vinc_okul_3-300x202

Kzadan hava şartları değil, vinci kuran Cengiz İnşaat sorumlu
Yapı inşaası aşamasında taşıyacağı yüke, bulunduğu bölgenin zeminine, hava şartlarına kısacası maruz kalacağı etkilere göre monte edilmesi gereken, kurulan vincin devrilmesi teknik olarak uygunsuz olduğunu ve eksikliklerin olduğunu gösteriyor. İnşaatın sahibi Cengiz İnşaat şans eseri katliama dönüşmeyen kazanın doğrudan sorumlusu durumunda.

Her taşın altından çıkan bir yandaş, doğa, kent ve yaşam düşmanı Cengiz
Cengiz İnşaat, Türkiye’nin dört bir yanında inşaat, enerji ve maden projelerinde devletin tüm imkanlarını kullanarak, imar planı ayrıcalıkları ve kamu ihaleleri ile yükseliyor. Cengiz İnşaat denetimden, yaptırımdan uzak halde proje yapıyor. Cerrattepe’den Kuzey Ormanları’na, Mersin Akkuyu’dan İzmir’e birçok yıkım projesinin altından çıkan Cengiz 17-25 Aralık’ta ortalığa saçılan yolsuzluk tapelerinde bulunuyordu.

AKP’nin ihale kralı Cengiz kimdir?

Karşıyaka Belediye Başkanı: Cengiz’e imar verenler de hesap vermeli
Konuyla ilgili Evrensel Gazetesi’ne konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, siyasi iktidarın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla bölgedeki planlamaya müdahale ettiğini ve yarattığı imar ayrıcalıklarıyla Cengiz İnşaat gibi yandaşlarla birlikte kontrolsüz projeler yaptığını belirtti. Akpınar “Yürürlükteki imar planına dayanılarak aynı yapılaşma sürdürülmektedir. Karakteri gereği yerel bir eylem olması gereken kent planlama eyleminin bu özelliğini göz ardı eden merkezi yönetimlerce hazırlanan ve uygulamaya konulan imar planlarıyla yaratılan yapılı çevrelerde bu tür olayların yaşanması kaçınılmazdır” dedi.

mavisehir_2 mavisehir_1cyaspzrxeaagfdd

politeknik.org.tr