Cengiz İnşaat aldı tarihi köşk yandı
Spread the love

Cengiz İnşaat’a satılmış olan Fethi Paşa Korusu içindeki tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü, çıkan yangında tamamen kül oldu.

Üsküdar Sultantepe Mahallesi’nde bulunan Fethi Paşa Korusu içindeki Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nde dün (28 Haziran) saat 16.30 sıralarında yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahale etmeye çalışsa da köşk yanarak kül oldu. Yangın haberini alıp olay yerine gelen halkı ise polis ve Başbakanlık görevlileri karşıladı.

Sürecin takipçisi olacağız
Yangın haberini alan İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması temsilcileri de köşke gitti. Burada bir açıklama yapan İstanbul Kent Savunması, tarihi köşkün yanışı hakkında hukuki süreç başlatmak üzere suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

Koru yağmacı Cengiz İnşaat’a satılmıştı
AKP’nin İstanbul’un kamusal alanlarını, doğal yaşam alanlarını yapılaşmayla ranta açtığı bir dönemde rol alan, birçok ihaleye giren ve kazanan yandaş inşaat patronlarından biri olan Mehmet Cengiz bu kez tarihi koruyu alelacele almıştı.

Üsküdar’daki 3 bini aşkın ağaçla dolu tarihi “Hüseyin Avni Paşa Korusu” 81 bin 511 metrekarelik ormanlık arazisi “yüzde 65’ini TMSF’den, yüzde 35’ini ise özelden” olmak üzere Cengiz İnşaat’a satıldı. 8 Mart 2013 tarihli tapu kaydında ise satış bedeli kısmında ‘0’ TL yazması ise alım sürecindeki usulsüzlüğün işareti.

kosk1 kosk2  KOSYali21

 

Korunun satışı ile ilgili haber için tıklayınız.

politeknik.org.tr


Spread the love